IV kadencja
Interpelacja nr 3689
do ministra finansów
w sprawie możliwości odroczenia terminu płatności podatku VAT, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez przedsiębiorców kooperujących z Grupą Stoczni Gdynia SA
Szanowny Panie Premierze! Stocznia Gdynia SA w dużej części funkcjonuje na podstawie kooperacji z licznymi podmiotami gospodarczymi działającymi w jej otoczeniu, które wykonują na jej zlecenie prace związane bezpośrednio z budową statków. Te podmioty z kolei w większości nie zatrudniają pracowników, lecz współpracują z jednoosobowymi przedsiębiorcami, którzy wykonują na ich rzecz usługi, które wcześniej świadczyli w ramach stosunku pracy na rzecz tych samych firm lub bezpośrednio na rzecz Stoczni.
Stocznia Gdynia SA przeżywa od kilku miesięcy ogromne trudności finansowe, nieregularnie płaci pensje, prawie wcale nie reguluje zobowiązań wobec kooperantów, którzy z kolei nie realizują płatności wobec angażowanych przez siebie pracowników - jednoosobowych firm. Dla tych ostatnich zaistniała w stoczni sytuacja jest szczególnie uciążliwa, a nawet dramatyczna, gdyż nie dość, że nie dostają pensji (zapłaty za wykonane usługi), to jako przedsiębiorcy muszą wpłacić należy podatek VAT i zaliczki na podatek dochodowy od należności, których nie otrzymali. W tej sytuacji ogromna liczba pracujących na rzecz stoczni w rzeczywistości dopłaca do wykonywanej przez siebie ciężkiej pracy.
Zaznaczenia tu wymaga okoliczność, że ich należności nie korzystają z preferencji w zaspokojeniu w egzekucji ani z możliwości szybkiego i bezpłatnego dochodzenia ich w sądzie pracy, gdyż są traktowane jako należności podmiotów gospodarczych. Oprócz tego ci jednoosobowi przedsiębiorcy nie korzystają z dobrodziejstw urlopów i świadczeń socjalnych. Samodzielnie muszą również regulować składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W związku z powyższym zwracam się do pana premiera z prośbą o podjęcie działań zmierzających do ulżenia w tej dramatycznej sytuacji współpracownikom Stoczni Gdynia SA poprzez choćby odroczenie terminu płatności należności podatkowych oraz na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Jakie są prawne możliwości odroczenia, umorzenia lub rozłożenia na raty należności publicznoprawnych przedsiębiorców współpracujących ze Stocznią Gdynia SA?
Czy pan premier widzi możliwość skorzystania ze swoich uprawnień w celu zmniejszenia dramatycznych skutków niewypłacalności (miejmy nadzieję, że chwilowej) Stoczni Gdynia SA?
Z uwagi na doniosłość problemu uprzejmie proszę o szybką odpowiedź i możliwie szybkie podjęcie stosownych działań.
Z poważaniem
Poseł Jerzy Feliks Budnik
Wejherowo, dnia 5 maja 2003 r.