IV kadencja

Interpelacja w sprawie realizacji inwestycji współfinansowanych z funduszu ISPA w sektorze ochrony środowiska

Interpelacja nr 1274

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie realizacji inwestycji współfinansowanych z funduszu ISPA w sektorze ochrony środowiska

   Od początku 2000 r. w Polsce uruchomiony został fundusz ISPA jako element wsparcia finansowego naszego kraju przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, by poprawić stan infrastruktury środowiska naturalnego, w tym jakość wody pitnej. Realizowanych i przygotowywanych jest kilka dużych inwestycji w ramach ISPA na rok 2000 oraz kilkanaście na rok 2001.

   Zdaniem samorządów i przedsiębiorstw komunalnych, które są końcowym odbiorcą unijnej pomocy, tempo wdrażania projektów ISPA jest zbyt wolne. Brakuje aktów prawnych (ustawy, rozporządzenia) i powstaje obawa, czy uda się inwestycje finansowane przez ten program zrealizować. Dotyczy to szczególnie Przemyśla, Torunia, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowa, Olsztyna, Piły, Szczecina, Wrocławia, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Łodzi, Poznania, Suwałk.

   Potrzebą szybkiej poprawy stanu środowiska, w tym jakości wody pitnej w Polsce, potwierdza informacja Najwyższej Izby Kontroli z marca br. o wynikach kontroli zaopatrzenia w wodę ludności aglomeracji miejskich, z której wynika, że jakość wody pitnej w miastach nie spełnia standardów, m.in. z powodu złej jakości niedoinwestowanej sieci wodociągowej.

   W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. W jakim stopniu przygotowany jest do realizacji programu ISPA 2000, ISPA 2001 i następne w ww. miastach?

   2. Kiedy rząd (i poszczególne resorty) ogłosi akty prawne niezbędne do realizacji projektów inwestycyjnych współfinansowanych z funduszu ISPA?

   3. Jak wywiązują się pełnomocnicy rządu ds. ISPA ze swoich obowiązków (uzgadnianie procedur, uzupełnianie braków legislacyjnych)?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Kuchciński

   Warszawa, dnia 7 maja 2002 r.