IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie świadczeń dla rolników, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

na interpelację nr 4654

w sprawie świadczeń dla rolników, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 3 września 2003 r., znak: SPS-0202-4654/03, przy którym przesłano interpelację poseł Marii Zbyrowskiej w sprawie wysokości świadczeń emerytalnych dla rolników, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.) emerytura rolnicza przysługuje rolnikowi, który osiągnął wiek emerytalny (60 lat, jeżeli jest kobietą, lub 65 lat, jeżeli jest mężczyzną) i posiada wymagany okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, który wraz z okresami zaliczanymi wynosi 100 kwartałów, czyli 25 lat.

   Z powyższego wynika, że uzyskanie prawa do emerytury rolniczej nie jest uzależnione od przekazania gospodarstwa rolnego, a tym bardziej przekazania gospodarstwa rolnego Państwu. Przekazanie gospodarstwa rolnego warunkuje jedynie uzyskanie wypłaty pełnego świadczenia emerytalnego. Emerytura rolnicza składa się bowiem z części składkowej, która jest pochodną opłaconych składek na ubezpieczenie, oraz części uzupełniającej, będącej de facto emeryturą państwową. Część uzupełniająca wynosi 85-95% najniższej emerytury. Osobie, która uzyskała prawo do emerytury rolniczej, część składkowa wypłacana jest zawsze, natomiast wypłata części uzupełniającej uzależniona jest od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, tj. przekazania gospodarstwa rolnego.

   Ww. ustawa przewiduje sytuację, kiedy to oboje małżonkowie utrzymujący się z prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nie uzyskają w jednakowym czasie praw emerytalnych. Zgodnie z art. 28 ust. 6 ww. ustawy w przypadku gdy emeryt prowadzi działalność rolniczą wraz z małżonkiem, który nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej oraz nie spełnia warunków do przyznania takiego świadczenia, wraz z częścią składkową wypłaca mu się także 50% części uzupełniającej. Dopiero gdy oboje małżonkowie uzyskają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, konieczne jest, aby zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej, tj. przekazali gospodarstwo rolne, aby uzyskać pełną wypłatę przyznanych świadczeń.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że ww. ustawa pozostawia rolnikowi - właścicielowi gospodarstwa rolnego swobodę dotyczącą formy i sposobu rozdysponowania nieruchomości wchodzących w skład jego gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne może być przekazane odpłatnie lub nieodpłatnie w formie aktu notarialnego jednej lub kilku osobom. Gospodarstwo rolne może być także wydzierżawione osobie obcej na co najmniej 10 lat, w drodze pisemnej umowy, która podlega zarejestrowaniu w ewidencji gruntów i budynków. Ponadto jeżeli właściciel gospodarstwa rolnego, uprawniony do emerytury lub renty rolniczej, nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład jego gospodarstwa rolnego, nieruchomości te za odpłatnością może przejąć Agencja Nieruchomości Rolnych na Skarb Państwa. Odpłatność za nieruchomości przejęte na Skarb Państwa wynosi 25% kwoty ich oszacowania.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Stanisław Kowalczyk

   Warszawa, dnia 26 września 2003 r.