IV kadencja
Interpelacja nr 2031
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie zlecenia podległym służbom przeprowadzenia czynności sprawdzających legalność działania osób zarządzających spółkami Europejska Korporacja Finansowa SA w Katowicach i Towarzystwo Finansowe Broch sp. z o.o. w Krakowie
Moje zapytanie związane jest ze sprzedażą przez narodowe fundusze inwestycyjne akcji ZNTK ˝Nowy Sącz˝ SA w Nowym Sączu, zatrudniającej ponad 1700 osób, na rzecz Europejskiej Korporacji Finansowej SA w Katowicach, ul. Jesionowa 9a.
Po pierwsze, zastanowienie budzą okoliczności sprzedaży akcji. Mimo, że inwestor (EKF) nie wywiązał się z ustalonych pierwszą umową terminów płatności, na skutek czego pierwsza umowa została rozwiązana, Zarząd X NFI ˝Foksal˝ zawarł z tym samym inwestorem kolejną umowę, przedłużając na jego życzenie terminy zapłaty. Zabiegający o nabycie akcji inwestor jest bardzo słabo znany w środowiskach finansowych i gospodarczych, a jeśli ktokolwiek o nim słyszał, to przede wszystkim z dokonywania podejrzanych transakcji i działania na szkodę wielu firm, także należących do skarbu państwa (Linodrut, spółki węglowe, KAW). Z EKF SA powiązana jest osoba Roberta Hamerlinga (do 2001 r. pod nazwiskiem Hamerlik), która to osoba znana jest także organom ścigania jako zamieszana, choć nieskazana, w szereg afer gospodarczych.
Po wtóre, poważne wątpliwości budzi fakt, że jedynym akcjonariuszem firmy EKF SA jest spółka z o.o. pn. Towarzystwo Finansowe Broch, która istnieje tylko na papierze. Kapitał zakładowy tej spółki wynosi 5000 zł (pięć tysięcy!!!), zaś oficjalną jej siedzibą są baraki przy ul. Jana Pawła II 33 w Krakowie, gdzie o takiej spółce nikt nie posiada żadnych wiadomości. Spółka Broch jest także właścicielem wielu innych firm, w tym spółki z o.o. ROHA, znanej z dokonywania wyłudzeń pieniędzy oraz majątku m.in. przedsiębiorstw państwowych, np. Krajowej Agencji Wydawniczej PP (sprawa wyprowadzenia z majątku KAW kamienic przy ul. Wilczej 46 w Warszawie oraz Floriańskiej 33 w Krakowie). Sam pan Hamerling również dokonywał budzących wątpliwości transakcji, narażając na straty m.in. budżet miasta Krakowa (sprawa biurowca przy rondzie Mogilskim). Wiadomo jest, że spółka EKF nabyła pakiet kontrolny akcji ZNTK w Oleśnicy, w których mają miejsce podejrzane transakcje finansowe pomiędzy spółką a jej właścicielem, niezgodne z interesem firmy, dlatego sprawdzenia wymaga zgodność z prawem dokonywanych operacji finansowych, a dokonanie tego możliwe jest tylko przez odpowiednie służby podległe panu ministrowi spraw wewnętrznych.
Z uwagi na to, że zbliża się kolejny termin ostatecznej zapłaty i w najbliższych dniach będą się ważyć losy sądeckiej spółki, w trosce o ZNTK w Nowym Sączu domagam się przeanalizowania sytuacji, odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie i podjęcia skutecznych działań interwencyjnych w celu ochrony tak majątku narodowego, jak i miejsc pracy. Ponadto zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoby zarządzające ww. spółkami powiązanymi z osobą Roberta Hamerlinga naruszają prawo poprzez działanie na szkodę wierzycieli oraz kierowanych przez siebie spółek, a przede wszystkim ZNTK w Oleśnicy.
Informacje przekazane powyżej nie są kompletne, gdyż przedstawienie całokształtu problemu nie jest możliwe w ramach interpelacji. Jednakże posiadane informacje, potwierdzane częściowo przez doniesienia prasowe, uzyskane z rejestrów sądowych uzasadniają potrzebę działań sprawdzających.
Z poważaniem
Poseł Andrzej Czerwiński
Warszawa, dnia 13 września 2002 r.