IV kadencja
Interpelacja nr 6858
do ministra finansów
w sprawie stosowania zerowej stawki podatku VAT na eksport towarów i usług
Szanowny Panie Ministrze! Eksport towarów podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (DzU Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o podatku VAT za eksport towarów uważa się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3.
Zatem uznanie danej sprzedaży za eksportową wymaga spełnienia, zgodnie z definicją, łącznie następujących warunków:
- dokonania wywozu towaru z polskiego obszaru celnego za granicę Rzeczypospolitej Polskiej,
- wywóz musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ustawy, tj. w wyniku sprzedaży towarów, zdefiniowanej w art. 4 pkt 6 ustawy, przez którą rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy,
- wywóz powinien być potwierdzony przez graniczny urząd celny.
Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w eksporcie towarów można zastosować stawkę 0%, jeśli spełnione zostały ww. warunki.
W myśl powołanych przepisów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega sama czynność wywozu towaru za granicę, jeżeli wywóz ten nie został zrealizowany w ramach czynności podlegających ustawie o VAT.
Sama ustawa o VAT nie zawiera żadnych regulacji dotyczących nabywców eksportowanych towarów, a w szczególności nie uzależnia możliwości zastosowania stawki zerowej od tego, czy nabywca towaru jest podatnikiem VAT w swoim kraju i ma stosowną rejestrację.
Taka konstrukcja przepisów powoduje dość dużą swobodę interpretacyjną ze strony polskich organów podatkowych.
Często, pomimo spełnienia wszystkich warunków uprawniających do zastosowania stawki zerowej, organy podatkowe kwestionują fakt dokonania sprzedaży na rzecz kontrahentów zagranicznych, powołując się na brak stosownej rejestracji w ich krajach macierzystych.
Od 1 maja 2004 r. ma zacząć obowiązywać nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która po części rozwiąże zasygnalizowane problemy, ale tylko w zakresie wymiany towarowej z kontrahentami z Unii Europejskiej. Natomiast ciągle otwarta pozostaje sprawa eksportu towarów do krajów spoza Unii Europejskiej.
W związku z powyższym chciałbym zwrócić się do Pana Ministra z pytaniem, czy warunkiem zastosowania stawki 0% przy eksporcie jest prowadzenie działalności gospodarczej przez podmiot nabywający towar za granicą oraz czy można odmówić zastosowania tejże stawki, jeżeli są spełnione przesłanki z art. 2 i art. 4 ust. 4 ustawy o VAT?
Poseł Krzysztof Rutkowski
Łódź, dnia 19 lutego 2004 r.