IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 2584
w sprawie planu emisji polskich znaczków pocztowych
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do przesłanej przy piśmie SPS-0202-2584/03 z dnia 14 stycznia br. interpelacji pana posła Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego w sprawie planu emisji znaczków pocztowych chciałbym przedstawić poniższe wyjaśnienia.
Plan emisji znaczków pocztowych obejmujący wszystkie tematy znaczków oraz kart pocztowych z nadrukowanym znaczkiem, wydawanych w ciągu danego roku kalendarzowego przez Pocztę Polską, publikowany jest w formie rozporządzenia ministra właściwego ds. łączności. Plany emisji znaczków pocztowych są opracowywane na podstawie zgłoszonych propozycji przez organizacje społeczne zarówno świeckie, jak i religijne, organy władzy rządowej i samorządowej, osoby fizyczne a także propozycje Zespołu ds. Opracowania Projektu Planu Emisji Znaczków Pocztowych działającego przy ministrze właściwym ds. łączności. Corocznie rozpatrywanych jest ponad 100 wniosków, z których jedynie ok. 20 pozycji jest ujętych w planie emisji znaczków pocztowych na dany rok.
Procedura przygotowania propozycji tematycznych rekomendowanych ministrowi właściwemu ds. łączności poprzedzona jest wnikliwą analizą przez Zespół ds. Opracowania Projektu Planu Emisji Znaczków Pocztowych, w skład którego wchodzą przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwa Infrastruktury, Poczty Polskiej, Polskiego Związku Filatelistów, Stowarzyszenia Kupców Filatelistycznych oraz eksperci Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co pozwala na wszechstronną analizę każdego z wniosków. Jednakże zespół ten może rekomendować jedynie ok. 20 tematów, bowiem liczba znaczków jest związana z potrzebami eksploatacyjnymi p.p.u.p. Poczta Polska oraz potrzebami na cele filatelistyczne. Zespół, rekomendując tematy do planu emisji znaczków pocztowych na dany rok, stara się, by tematyka znaczków była różnorodna i pożądana przez filatelistów. Istotnie w latach 1999-2001 udział tematów religijnych w całym planie emisji był znaczący i stanowił odpowiednio 17%, 22% i 25%. Natomiast począwszy od 2002 r. udział tej tematyki w planie zmalał i wyniósł 7,5%, a w 2003 r. zaplanowano tylko 6%. Tendencja ograniczania tematów religijnych i sakralnych będzie w dalszym ciągu utrzymywana. Należy jednak zwrócić uwagę, że znaczki z tej tematyki związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz seria kontynuowana ˝Sanktuaria Maryjne˝ cieszą się ogromną popularnością również wśród hobbystów, co przysparza dochodów Poczcie Polskiej. Znaczki kupowane przez filatelistów stanowią szczególnie atrakcyjne źródło dochodów, gdyż nabywca płaci pełną opłatę eksploatacyjną, a Poczta nie ponosi kosztów nabywania usługi.
Pragnę podkreślić, że w resorcie przykładana jest duża waga do konstruowania planów emisji znaczków pocztowych, które obejmowałyby różnorodną problematykę i spełniałyby oczekiwania szerokiej rzeszy filatelistów.
Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje odpowiadają na postawione przez pana posła Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego pytania i wątpliwości w przedmiotowej sprawie.*)
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Krzysztof Heller
Warszawa, dnia 21 stycznia 2003 r.