IV kadencja

Interpelacja w sprawie zaniechania akredytacji w działaniach nr 4 i 5 programu SAPARD przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Interpelacja nr 3159

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie zaniechania akredytacji w działaniach nr 4 i 5 programu SAPARD przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z trudnościami w uzyskaniu akredytacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako agencji płatniczej w programie SAPARD w pierwszym półroczu 2002 r. Polska zrezygnowała z działań nr 4 i 5 w tym przedakcesyjnym programie pomocowym dla terenów wiejskich. W ten sposób zrezygnowaliśmy z dotacji unijnych na różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich oraz program rolno-środowiskowy i zalesienie. Przyczyny rezygnacji rządu polskiego w tych dwóch działaniach programu SAPARD do dziś nie są mi znane. Mogę się tylko domyślać, że było to spowodowane zniechęcającymi trudnościami czynionymi przez audytorów z Unii Europejskiej lub niekompetencją pracowników ARiMR.

   Te dwa działania w programie SAPARD są jednak szczególnie ważne dla naszych obszarów wiejskich, gdyż po wejściu do UE unijne fundusze strukturalne będą przeznaczone między innymi również na takie formy działalności gospodarczej. Ze względu na to, że są to tzw. trudne pieniądze, dobrze byłoby już teraz uczyć się pozyskiwać takie fundusze, żeby w przyszłości umieć z nich korzystać. Z analizy dotychczasowych wniosków złożonych na SAPARD wynika, że brak jest zainteresowania rolników działaniem nr 2, gdyż rolnicy wolą korzystać z preferencyjnych kredytów na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Z moich kontaktów z rolnikami i przedstawicielami samorządu rolniczego wynika, że sporym zainteresowaniem cieszyłby się SAPARD w działaniu nr 4.

   W związku z powyższym pytam pana ministra:

   1. Co było przyczyną zaniechania przygotowań ARiMR w celu uzyskania akredytacji jako agencji płatniczej w programie SAPARD w działaniach nr 4 i 5?

   2. Co rząd zamierza zrobić z niewykorzystanymi środkami z UE w działaniu nr 2 przeznaczonymi na inwestycje w gospodarstwach rolnych, żeby zapobiec ewentualnej utracie tych funduszy?

   3. Czy ARiMR zamierza ponownie starać się o akredytacje w działaniach nr 4 i 5? Jeśli tak, to jakie są szanse oraz przewidywane terminy uzyskania tych akredytacji?

   oraz pytanie dodatkowe:

   4. Czy prawdą jest, że odwołany prezes ARiMR zatrudnił kilkaset osób w agencji w ostatnim dniu jego urzędowania?

   Z poważaniem

   Poseł Antoni Mężydło

   Warszawa, dnia 19 marca 2003 r.