IV kadencja
Odpowiedź ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej
na interpelację nr 3668
w sprawie pozyskania środków dla małych i średnich przedsiębiorstw w celu dostosowania ich do wymogów Unii Europejskiej
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację (znak: SPS-0202-3668/03) posła Tadeusza Szukały w sprawie pozyskania środków dla małych i średnich przedsiębiorstw w celu dostosowania ich do wymogów Unii Europejskiej, uprzejmie przekazuję następującą informację.
Fundusze strukturalne służą realizacji celów polityki strukturalnej Unii Europejskiej i przeznaczone są na zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego pomiędzy krajami członkowskimi oraz poszczególnymi regionami UE. Polska będzie mogła korzystać z finansowego wsparcia funduszy strukturalnych wraz z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej, co nastąpi z dniem 1 maja 2004 r. Należy jednak nadmienić, że Unia Europejska zgodziła się na udostępnienie tych środków już z dniem 1 stycznia 2004 r. Ponieważ różnice w poziomie rozwoju pomiędzy Polską a obecnymi członkami UE, mierzone za pomocą wskaźnika produktu krajowego brutto na głowę mieszkańca są znaczne, w świetle obowiązującego prawodawstwa unijnego cały obszar Polski podlega interwencji celu 1.
Obecnie Polska korzysta z funduszu przedakcesyjnego Phare finansowanego ze środków UE, który dostępny będzie jeszcze przez pewien czas po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W ramach programu Phare prowadzone są działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności, eksportu i nakładów inwestycyjnych w obszarze sektora MSP.
Phare 2000 - Krajowy Rozwój MSP
˝Wstęp do jakości˝ (8 mln euro ze środków UE) - dotacje przeznaczone na wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie usług doradczych i szkoleniowych związanych z podnoszeniem jakości produktów i usług. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na współfinansowanie kosztów następujących działań:
- przygotowanie kadry małych i średnich przedsiębiorstw do zarządzania jakością,
- uzyskanie certyfikatów zgodności dla wyrobów, surowców, usług, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej i personelu,
- ocenę zgodności wyrobów z dyrektywami Unii Europejskiej, w tym nadawanie wyrobom oznakowania CE, umożliwiającego dostęp do rynków Unii Europejskiej,
- uzyskanie certyfikatu systemu jakości w niektórych sektorach przemysłu,
- doskonalenie systemów zarządzania po uzyskaniu certyfikatu.
˝Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw˝ (7 mln euro ze środków UE) - dotacje na współfinansowanie kosztów usług doradczych i szkoleniowych dla przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje firmy poprzez wdrażanie rozwiązań innowacyjnych i nowych technologii, przeznaczone na następujące działania:
- ocenę technologii stosowanych przez przedsiębiorcę - audyt technologiczny,
- strategia przedsiębiorstwa w zakresie technologii - przygotowanie do wdrożenia rozwiązań innowacyjnych i nowych technologii,
- wdrażanie pozyskanych technologii,
- wdrożenie własnych rozwiązań technologicznych.
˝Przygotowanie do działania na rynku europejskim˝ (1 mln euro ze środków UE). Fundusz dotacji przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw prywatyzowanych drogą leasingu pracowniczego, znajdujących się na liście Ministerstwa Skarbu Państwa. Przedsiębiorcy w celu rozwoju i umocnienia pozycji rynkowej swojej firmy oraz zwiększenia stopnia jej przygotowania do działania na rynku europejskim mogą ubiegać się o dotacje na współfinansowanie kosztów indywidualnych projektów szkoleniowo-doradczych. Zakres indywidualnego projektu szkoleniowo-doradczego powinien być ustalony przez przedsiębiorcę wraz z akredytowanym wykonawcą i obejmować:
- sesje szkoleniowe z zakresu: zarządzania, marketingu, zasobów ludzkich, produkcji, finansów i księgowości, jakości lub innowacji i transferu technologii,
- sesje konsultacyjne komplementarne do realizowanego szkolenia, odpowiadające na potrzeby danego przedsiębiorcy.
Phare 2000 - Spójność Społeczno-Gospodarcza
˝Program Rozwoju Przedsiębiorstw˝ (3,13 mln euro ze środków UE) - dla przedsiębiorców z województw: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego i śląskiego.
Dofinansowaniem objęte są:
usługi doradczo-szkoleniowe obejmujące:
- ocenę konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa,
- rozwój strategii przedsiębiorstwa,
- planowanie inwestycyjne.
˝Program rozwoju przedsiębiorstw eksportowych˝ (2,77 mln euro ze środków UE) - dla przedsiębiorców z województw: podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego.
Dofinansowaniem objęte są działania dotyczące:
- oceny konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa na wybranych rynkach eksportowych,
- rozwoju strategii eksportowej przedsiębiorstwa,
- planowania inwestycji związanych z działalnością eksportową,
- rozwoju rynków eksportowych.
˝Fundusz dotacji inwestycyjnych˝ (15,17 mln euro ze środków UE) - dla inwestycji realizowanych w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, podkarpackim oraz lubelskim.
W ramach Funduszu Dotacji Inwestycyjnych może być finansowany:
- zakup nowych maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem (z uwzględnieniem zakupu nowego sprzętu komputerowego z oprogramowaniem) oraz środków transportu,
- zakup nowych mebli w przypadku projektów inwestycyjnych dotyczących działalności z zakresu hoteli i restauracji,
- inne wydatki bezpośredno związane z prawidłową instalacją i uruchomieniem powyższych zakupów.
W lipcu br. przewiduje się uruchomienie projektów realizowanych w ramach programu Phare 2001 (33,15 mln euro ze środków UE).
Phare 2001 dotyczy małych i średnich firm na terenie całego kraju. W jego ramach przewidziano następujące wsparcie dla MSP:
˝Program Rozwoju Przedsiębiorstw˝ - dofinansowanie usług doradczych związanych m.in. z marketingiem i rozwojem rynków, zarządzaniem, rozwojem zasobów ludzkich w firmie i szkoleniem pracowników, finansami i rachunkowością, systemami jakości, planowaniem strategicznym, nowymi technologiami.
˝Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych˝ jest przeznaczony dla firm eksportujących i potencjalnych eksporterów. Dofinansowywane będą usługi doradcze związane z tworzeniem i wdrażaniem indywidualnych planów rozwoju eksportu firm. W ramach rozwijania rynków eksportowych przedsiębiorstwo będzie mogło ubiegać się o dotacje m.in. na badanie rynków, udział w targach i misjach handlowych, opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych, czy poszukiwanie partnerów.
˝Program Rozwoju Firm Internetowych˝ służy wspieraniu przedsiębiorstw rozwijających się w oparciu o technologie internetowe. Dotacje przeznaczone będą na współfinansowanie kosztów usług doradczych związanych z rozwojem firmy i z uruchomieniem działalności przedsiębiorstwa.
˝Fundusz Dotacji Inwestycyjnych˝ umożliwia dofinansowanie zakupu nowych maszyn i urządzeń (z uwzględnieniem zakupu nowego sprzętu komputerowego z oprogramowaniem), środków transportu. Maksymalna kwota dotacji wynosi 50 000 euro. Dotacja nie może przekroczyć 25% kosztów netto projektu. Pozostała część musi być finansowana ze środków wnioskodawcy oraz kredytu bankowego.
Ponadto uprzejmie informuję, iż w październiku br. przewiduje się opracowanie dokumentacji wdrożeniowej do programu Phare 2002 (34,63 mln euro ze środków UE), w którym przedsiębiorcy polscy będą mogli korzystać również z szeregu dotacji przeznaczonych na rozwój działalności swoich firm.
Z wyrazami szacunku
Minister
Jerzy Hausner
Warszawa, dnia 29 maja 2003 r.