IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7963
w sprawie znacznego wzrostu cen leków
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją Pana Posła Mirosława Pawlaka przesłaną przy piśmie z dnia 4 sierpnia 2004 r. (SPS-0202-7963/04) w sprawie wzrostu cen na leki stosowane w chorobie Alzheimera proszę uprzejmie o przyjęcie następujących informacji.
W wykazie chorób przewlekłych do przepisywania na recepty za częściową odpłatnością 30% ceny została utrzymana jednostka chorobowa ˝Choroby Alzheimera˝ oraz leki stosowane w tej chorobie Aricept (Donepezili hydrochloridum) oraz Exelon (Rivastigminum), co oznacza, że są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 70% (z uwzględnieniem limitu ceny) w określonym wskazaniu, wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia, w tym przypadku ˝Choroby Alzheimera˝. Ceny urzędowe na leki Exelon i Aricept w ostatnim okresie nie uległy zmianie.
Sprawy dot. cen leków zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. nr 97 z późn. zm.). Dla leków objętych wykazami leków refundowanych ceny urzędowe ustala Minister Zdrowia.
Organem powołanym w szczególności do przygotowania i przedstawienia Ministrowi Zdrowia stanowisk w zakresie ustalania wykazów leków refundowanych, cen urzędowych jest Międzyresortowy Zespół do Spraw Gospodarki Lekami powołany przez Ministra Zdrowia. Zespół wykonuje zadania w oparciu o regulacje zawarte w cytowanej ustawie o cenach.
Należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 9 ustawy o cenach ustalone przez Ministra Zdrowia ceny urzędowe i marże handlowe urzędowe mają charakter cen i marż handlowych maksymalnych, w związku z tym ceny urzędowe za leki mogą być obniżane, natomiast ustalone ceny maksymalne nie mogą być przekroczone. Niezależnie od obniżenia cen urzędowych Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty do wysokości ustalonego limitu ceny.
Produkty niewpisane na wykazy leków refundowanych nie podlegają urzędowym regulacjom cen. Ceny na te produkty są cenami umownymi, które ustalają producenci, stąd mają oni prawo do kształtowania cen swoich wyrobów. Minister Zdrowia nie ma wpływu na kształtowanie cen umownych ani nie posiada instrumentu, którym mógłby spowodować obniżenie tych cen.
Preparat Ebixa nie został wpisany na wykazy leków refundowanych, w związku z tym posiada cenę umowną. Sprawa objęcia refundacją nowych leków, w tym prep. Ebixa, zostanie rozpatrzona przy opracowywaniu następnych zmian do wykazów leków refundowanych.
Zgodnie z obowiązującą procedurą określoną w art. 6 ustawy o cenach wniosek wytwórcy o objęcie refundacją leku Ebixa wpłynął do Ministerstwa Zdrowia i został przekazany do rozpatrzenia specjalistom opracowującym wykazy leków refundowanych.
Podsekretarz stanu
Rafał Niżankowski
Warszawa, dnia 30 sierpnia 2004 r.