IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie określenia przychodu z tytułu wynajmu mieszkań jako podstawy opodatkowania podatników, którzy wybrali formę podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 6303

w sprawie określenia przychodu z tytułu wynajmu mieszkań jako podstawy opodatkowania podatników, którzy wybrali formę podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Pana Wicemarszałka Sejmu Donalda Tuska z dnia 28 stycznia 2004 r., przy którym załączono interpelację Pana Posła Jana Łącznego z dnia 19 stycznia 2004 r. w sprawie określenia przychodu z tytułu wynajmu mieszkań jako podstawy opodatkowania podatników, którzy wybrali formę podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych, uprzejmie wyjaśniam.

   Zgodnie z art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) Minister Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej dokonuje jego urzędowej interpretacji.

   W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów podatkowych w kwestii opodatkowania przychodów z najmu pismem z dnia 18 marca 2004 r. Nr PB 2/MK/RB-033-050-132/04 Minister Finansów - uwzględniając orzecznictwo sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego - wydał urzędową interpretację prawa, skierowaną do organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej, która to interpretacja, w myśl art. 14 § 2 Ordynacji podatkowej, jest dla nich wiążąca.

   Powołana powyżej urzędowa interpretacja między innymi wyjaśnia, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 w ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród nich w pkt. 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

   Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalania przychodów z najmu odmienne uregulowanie zawierają tylko dla przypadku cesji wierzytelności z tytułu opłat wynikających z umowy najmu (art. 16a ustawy).

   Oznacza to, że określenia wysokości przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej, należy dokonywać w oparciu o postanowienia ww. art. 11 ustawy.

   Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże aby powstał przychód, po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 11 ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

   Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu ˝świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń˝, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Natomiast w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe (wyroki: z 26 marca 1993 r. III S.A. 2219/92 - ONSA 1993 z. 3, poz. 83; z 8 czerwca 1994 r. S.A./Kr 2139/93 - nie publ.; z 26 maja 1995 r. III S.A. 1186/94 Prawo gospodarcze z 1995 r. Nr 9; z 23 sierpnia 1996 r. S.A./Wr 3640/95 - nie publ.).

   Przedstawione powyżej wyjaśnienia odnoszą się również odpowiednio do podatników osiągających przychody z najmu i opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Elżbieta Mucha

   Warszawa, dnia 8 kwietnia 2004 r.