IV kadencja
Zapytanie nr 1710
do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej
w sprawie czterobrygadowego systemu pracy
Art. 66 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że: ˝pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów; maksymalne normy czasu pracy określa ustawa˝.
Rozdział VI Kodeksu pracy w art. 129 i 138 stanowi, że podstawowy wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy (art. 129) oraz prawo do wolnych niedziel i świąt (art. 138). Normą jest 5 dni pracy minus dni ustawowo wolne w okresie rozliczeniowym.
W zapisach Kodeksu pracy liczbę dni roboczych w roku obliczono na 251 (365 : 7 x 5 dni roboczych w tygodniu minus dni ustawowo wolne 10 = 251 dni roboczych w roku). Zgodnie z nowelizacją K.p. powyższy wynik należy podzielić na 3 okresy rozliczeniowe.
Tymczasem z art. 132 § 4 K.p. wynika, że w systemie czterobrygadowym liczba dni roboczych w roku wynosi 261 (norma liczona jest następująco: 365 : 7 x 40 godz. tyg.: 8 = 261 dni). To również dzieli się na 3 okresy rozliczeniowe.
Od 1 stycznia 2003 r. wejdzie w życie przepis mówiący o jednej normie czasu pracy, tzn. 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, lecz w stosunku do czterobrygadowej organizacji pracy pracownicy będą pracowali o tyle dni więcej w ciągu roku, ile jest świąt niebędących dniami wolnymi. Przykładowo w tym roku występuje 10 takich dni. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Różnica w stosunku do innych systemów pracy wynosi 10 dni. Czy w związku z tym pracownikom pracującym w systemie czterobrygadowym należy się 10 dni dodatkowo wolnych, zapłata wg stawek jak za niedziele i święta czy też zapłata jak za pracę w nadgodzinach?
2. Czy nie uważa pan minister, że przyjęcie takich rozwiązań stawia pracowników pracujących w systemie czterozmianowym w niekorzystnym stosunku do innych pracowników?
Z wyrazami szacunku
Poseł Adam Stanisław Szejnfeld
Piła, dnia 25 marca 2003 r.