IV kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 749
w sprawie likwidacji Zakładu Przetwórstwa Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Marii Zbyrowskiej (SPS-0202-749/02) w sprawie likwidacji Zakładu Przetwórstwa Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy, uprzejmie informuję, że minister skarbu państwa nie jest stroną powyższego postępowania i nie uczestniczył w tym postępowaniu w przeszłości.
W związku z powyższym pozwolę sobie zacytować w odpowiedzi wyjaśnienia, jakich udzielił w tej sprawie wojewoda podkarpacki, i załączyć wyjaśnienia syndyka masy upadłości.
Z informacji uzyskanych od wicewojewody podkarpackiego pana Kazimierza Surowca wynika, iż:
Zarządzeniem z 29 kwietnia 1991 r. minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej na bazie majątku Kombinatu Rolno-Przemysłowego w Dębicy w likwidacji utworzył szereg przedsiębiorstw państwowych zarówno rolnych, jak i przemysłowych różnych branż. M.in. zarządzeniem nr 62 z 29 kwietnia (zm. zarządzenia nr: 79 z 23 maja 1991 r., 86 z 17 czerwca 1991 r. i nr 46 z 30 czerwca 1992 r.) utworzył przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Dębickie Zakłady Przetwórstwa Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy, któremu to przedsiębiorstwu przydzielił z likwidowanego kombinatu Zakład Spożywczy w Dębicy i Zakład Metalowy w Dębicy. Przedsiębiorstwo przejęło też zobowiązania i wierzytelności związane z przekazanym mu mieniem oraz pracowników.
Prowadzone w późniejszym okresie przez ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej działania restrukturyzacji majątkowej i finansowej spowodowały podział Dębickich Zakładów Przemysłu Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy na dwa przedsiębiorstwa: Dębickie Zakłady Przemysłu Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy oraz Zakład Nadwozi Chłodniczych ˝Igloocar˝ w Dębicy (zarządzenie nr 102 z 29 września 1992 r.).
W wyniku dalszych działań restrukturyzacyjnych i warunków ugody bankowej na bazie części majątku DZPS˝Igloopol˝ w latach 1993-1995 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej utworzył 7 spółek prawa handlowego:
- Wytwórnia Wędlin i Konserw ˝Igloomeat˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Zakład Produkcji Mrożonek i Usług Chłodniczych ˝Igloofruit˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Wytwórnia Wód Gazowanych ˝Iglootrade˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Przedsiębiorstwo Usług Transportowych ˝Iglootrans˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Przedsiębiorstwo Remontowe ˝Igloorem˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe ˝Igloomed˝ w Dębicy sp. z o.o.,
- Firma Handlowa ˝Iglootrading˝ w Dębicy sp. z o.o.
Do spółek w formie aportu wniesiono majątek DZPS ˝Igloopol˝ w Dębicy. W przedsiębiorstwie państwowym pozostały nieruchomości zbędne nowo powstałym podmiotom, niekorzystnie położone wśród nieruchomości przejętych przez inne podmioty, często bez możliwości swobodnego dojazdu, a na dodatek obciążone hipotekami z tytułu wierzytelności wobec ZUS i urzędu skarbowego nieobjętych ugodą bankową. Na nieruchomościach tych przedsiębiorstwo nie prowadziło działalności produkcyjnej. Utrzymywało się z najmu i dzierżaw oraz sprzedaży mediów. Z dniem 1 października 1996 r. na mocy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej funkcje organu założycielskiego przejął wojewoda tarnowski.
Rada Pracownicza DZPS ˝Igloopol˝ w Dębicy uchwałą nr 3/97 z dnia 26 listopada 1997 r. wystąpiła do wojewody tarnowskiego w sprawie podjęcia decyzji o likwidacji przedsiębiorstwa w związku z prowadzeniem działalności ze stratą i brakiem perspektyw poprawy sytuacji przedsiębiorstwa. Przeprowadzenie postępowania wykazało, że zobowiązania przedsiębiorstwa znacznie przekraczają jego aktywa i nie odzyska zdolności do pokrycia zaciągniętych zobowiązań, ponieważ nie prowadzi działalności produkcyjnej. Stąd też wojewoda tarnowski w dniu 17 grudnia 1997 r. wystąpił do Sądu Rejonowego w Tarnowie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości DZPS ˝Igloopol˝ w Dębicy. Sąd Rejonowy w Tarnowie postanowieniem z 21 lipca 1998 r. oddalił wniosek o upadłość, uzasadniając swoje stanowisko brakiem środków finansowych na koszty postępowania. W dniu 10 sierpnia 1998 r. wniesiono zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowie do Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, który to sąd w dniu 26 października 1998 r. uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej funkcję organu założycielskiego przejął wojewoda podkarpacki. Na podstawie przejętych dokumentów i własnych analiz, z których jednoznacznie wynikało dalsze powiększanie się strat i uszczuplanie majątku przedsiębiorstwa, podjęto działania mające na celu przyspieszenie ogłoszenia upadłości DZPS ˝Igloopol˝ w Dębicy. Postanowieniem z dnia 8 września 1999 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie ogłosił upadłość DZPS ˝Igloopol˝ w Dębicy. Syndykiem masy upadłości wyznaczył pani Wandę Malinowską, która zmarła 28 lutego 2000 r. W dniu 10 marca 2000 r. sąd wyznaczył na syndyka pana Eugeniusza Peresłuchę, który był zatrudniony wcześniej przez panią Malinowską jako jej zastępca.
Reasumując dotychczasowe wyjaśnienia, należy stwierdzić, że większość majątku byłego kombinatu ˝Igloopol˝ została zagospodarowana przez ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej poprzez utworzenie na jego bazie nowych przedsiębiorstw państwowych bądź spółek prawa handlowego, z których część funkcjonuje do dzisiaj na rynku w niezmienionej postaci, część zmieniła formę prawną, właściciela bądź została zlikwidowana.
W upadłości znajduje się przedsiębiorstwo państwowe, którego majątek jest nieatrakcyjny dla inwestorów ze względu na położenie, dojazd czy też brak podstawowych mediów. Charakterystykę masy upadłości przedstawia syndyk w załączonej informacji z 15 marca 2002 r. *)
Odnosząc się do zagadnień zawartych w interpelacji, należy podkreślić, że:
1. Likwidację kombinatu ˝Igloopol˝ prowadził minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej i z tego, co jest mi wiadomo, proces ten został zakończony w 1992 r., a pozostałe po likwidacji mienie wniesione zostało do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
2. Dębickie Zakłady Przetwórstwa Spożywczego ˝Igloopol˝ w Dębicy jako jeden z podmiotów utworzonych w 1991 r. z byłego Kombinatu Rolno-Przemysłowego ˝Igloopol˝ w Dębicy zostało postawione w stan upadłości 8 września 1999 r. i postępowanie trwa do dzisiaj.
3. Proces upadłości przebiega pod nadzorem sądu i sędziego komisarza, natomiast kompetencje organu założycielskiego w postępowaniu upadłościowym są bardzo ograniczone. Majątek masy upadłości jest zabezpieczony, nie było żadnych problemów podczas choroby pierwszego syndyka i w okresie do wyznaczenia jego następcy. Jak wynika z wyjaśnień syndyka, w upadłym przedsiębiorstwie działa biuro syndyka zatrudniające 3 osoby. Biuro czynne jest we wszystkie dni robocze. Nad przebiegiem procesu upadłości czuwa też Rada Wierzycieli powołana w dniu 27 lipca 2001 r., w skład której wchodzą główni wierzyciele przedsiębiorstwa. Aktualnie ustalony został stan prawny nieruchomości. Długi okres ustalania stanu prawnego spowodowany był koniecznością odszukania i odtworzenia dokumentacji podstawowej, przeprowadzono inwentaryzację techniczną i budowlaną obiektów, zlecono opracowanie projektów wyodrębnienia i zorganizowania poszczególnych nieruchomości, w takcie realizacji jest opracowanie oszacowania nieruchomości. Są to wszystko czynności długotrwałe, ale niezbędne do sprzedaży przedsiębiorstwa w całości, a w przypadku braku nabywcy na całość - do sprzedaży odrębnych i wydzielonych części.
W kontekście powyższych wyjaśnień wojewody podkarpackiego tezy stawiane w interpelacji pani poseł Marii Zbyrowskiej nie znajdują potwierdzenia. Traktując jednak pytania zawarte w interpelacji jako wyraz troski o mienie publiczne, chciałbym zapewnić panią poseł, że każdy sygnał o nieprawidłowościach docierający do Ministerstwa Skarbu Państwa jest wnikliwie badany, a w przypadku potwierdzenia podejmowane są stosowne działania.
Z wyrazami szacunku
Minister
Wiesław Kaczmarek
Warszawa, dnia 25 marca 2002 r.