IV kadencja
Interpelacja nr 8638
do ministra infrastruktury
w sprawie planowanej budowy kolejnego hipermarketu na terenie osiedla Dąbie w Krakowie
Szanowny Panie Ministrze! Mieszkańcy osiedla Dąbie w Krakowie są zawiedzeni, że zdecydowany sprzeciw Samorządu Terytorialnego jest pomijany w procesie administracyjnego podejmowania decyzji. Pod koniec sierpnia 2004 roku Rada Dzielnicy II w Krakowie opiniowała wniosek firmy Koncepta o wydanie WZ i ZT na budowę sklepu o pow. 1300 m2, wraz z infrastrukturą, 145 miejsc parkingowych z dojazdami od ul. Bajecznej i Ofiar Dąbia. Po konsultacjach z mieszkańcami doszło do wydania przez Radę Dzielnicy jednoznacznie negatywnej opinii. Wydanie tej opinii poprzedziły zdecydowane protesty, a to:
- mieszkańców osiedla,
- Stowarzyszenia na Rzecz Dąbia,
- drobnych handlowców,
- Spółdzielni Mieszkaniowej ˝Wspólnota Dąbie˝,
- Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców w Krakowie.
Argumenty protestujących są następujące:
Mieszkańcy: Wystarczająca sieć osiedlowych sklepów, a na skraju osiedla centrum handlowe ˝Plaza˝, hipermarket ˝M1˝, oraz ˝Selgros˝. Z drugiej strony w trakcie budowy ˝Galeria Kazimierz˝, a także drugi etap rozbudowy ˝M1˝. Lokalizacja wewnątrz osiedla kolejnego (tym razem największego sklepu o zasięgu większym niż mieszkańcy) sklepu to dla nich głównie zagrożenie bezpieczeństwa przez skierowanie ruchu samochodowego w ul. Bajeczną, która jest osiedlową drogą oddzielającą osiedle od szkoły i ośrodka zdrowia oraz ciągnących się nad Wisłą terenów zielonych z placami zabaw dla dzieci i ścieżkami rowerowymi; po drugie, zwiększenie ruchu na już zatłoczonej ulicy Ofiar Dąbia.
Stowarzyszenie na Rzecz Dąbia: Jako lokalna organizacja społeczna podnosi te same argumenty, co mieszkańcy. W oparciu o własny statut wystąpiło do Wydziału Architektury UM Krakowa o uznaniu za stronę w toczącym się postępowaniu.
Spółdzielnia Mieszkaniowa ˝Wspólnota-Dąbie˝: - Osiedle Dąbie to praktycznie w całości teren zabudowany przez bloki mieszkaniowe i pawilony handlowe tej spółdzielni. Zgłasza ona obawy, że lokalizacja nowego sklepu (sądząc po kubaturze, będzie to np. ˝Biedronka˝) doprowadzi do upadku węzłowych sklepów mieszczących się w zasobach spółdzielni, pozbawi ją wpływów z tytułu najmu. Grozi to koniecznością podwyżki czynszów za mieszkania. Obecnie już znaczna ich część zalega z opłatami. (Osiedle z lat 60., zamieszkałe przez ludzi starszych o niskich dochodach.) Spółdzielnia wystąpiła do Wydziału Architektury UM Kraków o uznanie za stronę w postępowaniu o wydanie WZ i ZT dla planowanej inwestycji. Po otwarciu kilka lat temu centrum ˝Plaza˝ i ˝M 1˝ już część lokali stoi pusta.
Drobni handlowcy: Argument podstawowy - utrata środków do życia dla nich i ich pracowników, czyli około 120 osób.
Podwawelska Spółdzielnia Spożywców: Utrata miejsc pracy dla jej pracowników w trzech sklepach osiedlowych.
Reprezentacja ww. szukała poparcia u władz miasta Krakowa i spotkała się z:
- Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa panem Wiesławem Misztalem,
- Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa panem Kazimierzem Bujakowskim.
Obaj panowie stwierdzili, że rozumieją racje protestujących, jednak w praktyce te argumenty nie mają wpływu na decyzję Wydziału Architektury UM Krakowa.
Wobec opisanej sytuacji uprzejmie proszę o podjęcie stosownych działań w celu uwzględnienia interesu lokalnej społeczności mieszkańców os. Dąbie w Krakowie.
Jakie jest stanowisko Pana Ministra w powyższej sprawie?
Poseł Stanisław Papież
Kraków, dnia 30 października 2004 r.