IV kadencja
Zapytanie nr 3544
do ministra sprawiedliwości
w sprawie ujawnionych przez gazetę ˝Rzeczpospolita˝ prawdopodobnych nadużyć gospodarczych i malwersacji dokonanych przez byłych prezesów PZU SA
Szanowny Panie Ministrze! Jak ujawnili dziennikarze ˝Rzeczpospolitej˝ w jej wydaniach nr 210 z dn. 07.09.04, nr 211 z dn. 08.09.04, nr 212 z dn. 09.09.04 i 220 z dn. 18.09.04, Panowie K. Jarmuszczak i R. Fulneczek zgromadzili nielegalne majątki na kontach za granicą na wyspie Jersey, zaliczanej do tzw. rajów podatkowych, w związku z pełnieniem funkcji członków Zarządów PZU SA
Prawdopodobnie obaj płacili środkami PZU SA śmieciowym spółkom wysokie prowizje za pośrednictwo reasekuracyjne, a część tych prowizji wracała na ich konta bankowe.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prawdopodobnie postawiła Panom K. Jarmuszczakowi i R. Fulneczkowi zarzuty dotyczące wyprowadzenia około 1 mln zł z DAEWOO Towarzystwo Ubezpieczeniowe za pośrednictwem spółki doprowadzili kierowaną przez siebie spółkę do niegospodarnego rozporządzenia mieniem wielkich rozmiarów poprzez wyprowadzenie kwoty około 1 mln zł za pośrednictwem spółki DAYMACE - zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii z kapitałem 2 funty angielskie. W związku z powyższym Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Panom K. Jarmuszczakowi i R. Fulneczkowi zarzuty popełnienia przestępstw zagrożonych karą do 10 lat więzienia. Uwzględniając powyższe zapytuję Pana Ministra:
1. Czy osoby pełniące funkcje członków zarządu w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a w towarzystwach ubezpieczeniowych jako firmach zaufania społecznego w szczególności, powinny cechować się oprócz wysokiego profesjonalizmu także nienagannymi walorami moralnymi i nieskazitelną postawą?
2. Czy znane są Panu Ministrowi prokuratorskie zarzuty gospodarcze i karne przedstawione Panom K. Jarmuszczakowi i R. Fulneczkowi i czy pomimo ich przedstawienia Pan Minister uznaje za wskazane, aby nadal obaj panowie kierowali Polskim Towarzystwem Reasekuracyjnym SA, którego akcjonariuszami są m.in. Skarb Państwa i czołowe spółki giełdowe z udziałem Skarbu Państwa?
3. Czy uzasadnione zarzuty prokuratorskie w stosunku do osób statutowo kierujących towarzystwem ubezpieczeniowym są podważeniem ich autorytetu i czy narażają na utratę niezbędnego zaufania i prestiżu Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne SA?
4. Czy utrzymywanie stanu utraty niezbędnego zaufania i prestiżu przez członków zarządu PTR SA prowadzi do naturalnej utraty klientów i rynku PTR SA, a przez to działa na jej szkodę, przynosząc wymierne straty ekonomiczne i uszczerbek zaufania dla interesów Skarbu Państwa oraz prowadzi do działania na rzecz konkurencji PTR SA?
5. Czy do czasu rozstrzygnięcia zarzutów przez sąd prawomocnym wyrokiem Panowie K. Jarmuszczak i R. Fulneczek powinni powstrzymać się od kierowania, zarządzania i reprezentowania towarzystwa ubezpieczeniowego z udziałem Skarbu Państwa dla jego dobra i dla dobra interesów Skarbu Państwa?
6. Czy nie uwzględnia Pan Minister, iż w związku z powyższym, w przypadku skazania Panów K. Jarmuszczaka i R. Fulneczka przez sąd w związku z przedstawionymi zarzutami, to Panu Ministrowi mogą zostać przedstawione zarzuty bezpośredniego i pośredniego działania na szkodę Skarbu Państwa i sformułowania wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej?
Z poważaniem
Poseł Józef Cepil
Warszawa, dnia 3 listopada 2004 r.