IV kadencja
Odpowiedź ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 4695
w sprawie przyszłości polskiego przemysłu zapałczanego
W nawiązaniu do pisma z dnia 9 września br. znak SPS-0202-4695/03 dotyczącego interpelacji posłów Zdzisława Jankowskiego i Zbigniewa Witaszka wsprawie przyszłości polskiego przemysłu zapałczanego, a w tym ochrony rynku krajowego przed tanim importem zapałek, uprzejmie informuję, co następuje:
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (DzU Nr 43, poz. 477 i Nr 123, poz. 1352 oraz z 2002 r. Nr 125, poz. 1063, Nr 153, poz. 1271 i Nr 188, poz. 1572), postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2003 r. wszcząłem postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny zapałek (MP Nr 23, poz. 338 z dnia 7 maja 2003 r.). Wniosek w tej sprawie złożyło przedsiębiorstwo państwowe Czechowickie Zakłady Przemysłu Zapałczanego z siedzibą w Czechowicach Dziedzicach, występujące na rzecz przemysłu krajowego. Wniosek poparły POLMATCH Zakłady Przemysłu Zapałczanego w Sianowie.
Uprzejmie informuję, iż stosownie do przepisów cytowanej wyżej ustawy postępowanie ochronne trwa do 12 miesięcy od chwili jego wszczęcia. Jeżeli w wyniku postępowania ochronnego zostanie stwierdzone, że przywóz towaru na polski obszar celny jest nadmierny, to wobec takiego towaru może zostać zastosowany środek ochronny w postaci opłaty celnej dodatkowej lub kontyngentu. W celu ustalenia, czy wzrost przywozu towaru objętego postępowaniem ochronnym przyczynił się do wyrządzenia poważnej szkody przemysłowi krajowemu bada się w toku postępowania ochronnego, za okres nie krótszy niż 3 reprezentatywne lata poprzedzające datę wszczęcia postępowania, w szczególności:
- wielkość i tempo przywozu w wielkościach bezwzględnych oraz w odniesieniu do produkcji oraz konsumpcji krajowej,
- udział w rynku krajowym towarów objętych postępowaniem,
- ceny towaru objętego postępowaniem ochronnym, w tym ich relację do cen towaru podobnego lub bezpośrednio konkurencyjnego,
- zmiany dotyczące produkcji i rynku krajowego w zakresie:
- wielkości produkcji,
- stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych,
- wydajności,
- stanu zapasów,
- zatrudnienia,
- zysków i strat,
- poziomu sprzedaży,
- udziału w rynku krajowym,
- cen krajowego towaru podobnego lub bezpośrednio konkurencyjnego (obniżenia cen lub zapobieżenia wzrostowi cen, który nastąpiłby w normalnych okolicznościach).
W postępowaniu ochronnym wszczętym postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2003 r. (MP Nr 23, poz. 338 z dnia 7 maja 2003r.) trwają obecnie prace związane z analizą szkody wyrządzonej przez nadmierny przywóz. Przewiduje się, iż postępowanie ochronne zastanie zakończone na jesieni 2003 roku.
Ponadto pragnę poinformować, że kwestie jakości zapałek z importu były przedmiotem kontroli Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej w Lublinie, Katowicach i Wrocławiu. W toku kontroli stwierdzono brak prawidłowości oznaczeń handlowych, spełniania wymagań jakościowych normy PN-EN 1783.
W oparciu o powiadomienie nadesłane przez Zastępcę Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej o niebezpiecznym produkcie nieżywnościowym, wprowadzonym do obrotu przez TBJ Tazel Sp. z o.o., Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie art. 17 ust. 2 i w związku z art. 15 ust. 1 pkt. 6 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów z dnia 22 stycznia 2000 r. (DzU Nr 15, poz. 179, z późniejszymi zmianami) wszczął postępowanie, które zakończyło się wydaniem decyzji w dniu 22 sierpnia 2003 r. nakazującej wycofanie produktu z obrotu. Produkt - zapałki PCN 3605 00 000 - został wpisany do rejestru produktów niebezpiecznych, umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przekazując informację o podjętych działaniach związanych z ochroną polskich zakładów przemysłu zapałczanego przed nadmiernym importem zapałek, uprzejmie informuję, że badania specjalistyczne na obecność metali ciężkich i innych szkodliwych związków wimportowanych zapałkach zlecały Czechowickie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. Badania te zostały wykonane przez Instytut Chemii Nieorganicznej w Gliwicach. Dodatkowych badań Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej nie zlecało.
Minister
Jerzy Hausner
Warszawa, dnia 26 września 2003 r.