IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7417
w sprawie chorych na schizofrenię
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją Pani Poseł Anny Sobeckiej przesłaną przy piśmie z dnia 25 maja 2004 r (SPS-0202-7417/04) w sprawie leków stosowanych w schizofrenii uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.
Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia z dnia 23 stycznia 2003 r. Minister Zdrowia został zobowiązany do ustalania w drodze rozporządzeń wykazów leków refundowanych. Na podstawie art. 57 ustawy ustalany jest wykaz leków podstawowych wydawanych z odpłatnością ryczałtową i wykaz leków uzupełniających wydawanych z odpłatnością ulgową (30% i 50%) oraz na podstawie art. 58, wykaz chorób oraz wykaz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na choroby określone w wykazie są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.
Ponadto na podstawie art. 60 cytowanej ustawy Minister Zdrowia został zobowiązany do ustalania limitów cen dla leków objętych wykazami leków refundowanych.
Uprzejmie informuję, że limity cen są ustalane dla grupy leków o tej samej nazwie międzynarodowej lub dla grupy leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym na podstawie najniższej ceny leku w danej grupie. Leki, których ceny nie przekraczają ustalonych limitów cen, pacjenci otrzymują bez dopłaty (zgodnie z odpłatnością określoną w poszczególnych wykazach), natomiast do leków droższych w danej grupie obowiązuje dopłata (ponad limit ceny). W przypadku wprowadzenia nowego leku do grupy leków objętych wspólnym limitem ceny o takim samym zakresie działania, którego cena jest niższa od ustalonego limitu w danej grupie, limit ceny zostaje zmieniony.
Ustosunkowując się do pytań Pani Poseł, uprzejmie informuję, co następuje.
Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że Minister Zdrowia oszczędza na chorych na schizofrenię. Zgodnie z wytycznymi ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (art. 57) oraz ustaleniami międzyresortowego Zespołu do Spraw Gospodarki Lekami Minister Zdrowia, dysponując ograniczonymi środkami finansowymi, przy tworzeniu wykazów leków refundowanych maksymalną refundacją obejmuje przede wszystkim leki, których ceny są niższe od odpowiedników znajdujących się w wykazach. Minister Zdrowia uwzględnia konieczność zapewnienia ochrony zdrowia społeczeństwa, dostępność do leków, bezpieczeństwo stosowania leku, a także możliwości płatnicze Funduszu. Nie ulega wątpliwości, iż dla Ministra Zdrowia najważniejsze jest zdrowie społeczeństwa, jednakże zapewnienie zdrowia nie zawsze musi iść w parze ze wzrostem kosztów leczenia, szczególnie gdy zostały wprowadzone do obrotu tańsze odpowiedniki tego samego leku, jak w przypadku leków stosowanych w schizofrenii.
Odnośnie zmian w wykazie leków refundowanych i wykreślenia leków stosowanych w schizofrenii informuję, że nie zostały wykreślone leki stosowane w tej chorobie. Wyjaśniam, że w wykazie chorób przewlekłych przepisywanych za opłatą ryczałtową została utrzymana jednostka chorobowa ˝schizofrenia oporna na leczenie˝ oraz grupa leków stosowanych w tej chorobie. Umieszczenie leków w wykazie leków i wyrobów medycznych, które ze względu na niektóre choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością, oznacza, że są one refundowane w określonym wskazaniu, wynikającym z rozporządzenia. W tym przypadku jest to ˝schizofrenia oporna na leczenie˝.
Należy wyjaśnić, że w grupie tej znajdują się dwie substancje czynne risperidon (leki Rispolept i Risset) oraz olanzapina (leki Zyprexa i Zolafren). Leki Rispolept i Zyprexa nie zostały wykreślone z wykazu leków refundowanych, ale zmianie uległ limit ceny w związku z objęciem refundacją leków generycznych o takim samym zakresie działania (zgodnie z art. 60 ustawy).
W związku z wprowadzeniem z dniem 1 grudnia 2003 r. preparatu Zolafren (olanzapina) zmianie uległ limit refundacji dla tej grupy leków. Limit ustalono na podstawie ceny leku Zolafren (Dz.U. Nr 95, poz. 1908-1911 z 2003 roku) i ten lek jest dostępny na podstawie recepty, po wniesieniu opłaty ryczałtowej. Lek Zyprexa jest refundowany do wysokości limitu ceny.
Z dniem 1 marca 2004 r. wykazem leków refundowanych, w grupie leków ˝schizofrenia oporna na leczenie˝, został objęty lek Risset (risperidon), który może być wydawany na podstawie recepty również po wniesieniu opłaty ryczałtowej, natomiast lek Rispolept jest refundowany do wysokości limitu ceny.
Odnośnie dostępu pacjentów do leków tanich i skutecznych stosowanych w schizofrenii informuję, że nie wprowadzono żadnych ograniczeń dotyczących możliwości przepisywania tych leków z ulgową odpłatnością. Leki Zyprexa i Rispolept są refundowane do wysokości limitu ceny, natomiast ich ścisłe odpowiedniki (o tej samej nazwie międzynarodowej), leki Zolafren i Risset, mogą być przepisywane za opłatą ryczałtową.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Ewa Kralkowska
Warszawa, dnia 18 czerwca 2004 r.