IV kadencja

Interpelacja w sprawie zamiaru reorganizacji struktury terenowej PPUP Poczta Polska

Interpelacja nr 10540

do ministra infrastruktury

w sprawie zamiaru reorganizacji struktury terenowej PPUP Poczta Polska

   Szanowny Panie Ministrze! Otrzymałem pismo od związkowców zaniepokojonych planowaną restrukturyzacją Poczty Polskiej, która doprowadzi do utraty miejsc pracy i pogorszenia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwo. Przedmiotowa reorganizacja zakłada likwidację dotychczasowych Rejonowych Urzędów Pocztowych w Toruniu, Włocławku oraz Bydgoszczy i zastąpienie ich wyodrębnionymi centrami specjalizującymi się w danej, szeroko rozumianej usłudze pocztowej, zlokalizowanymi wyłącznie w Bydgoszczy. Mają to być: Centrum Usług Koncesjonowanych, Centrum Usług Transportowych, Centrum Usług Pocztowych, Centrum Obsługi Finansowej, Centrum Sieci Pocztowej oraz Centrum Infrastruktury. Lokalizacja powyższych struktur w Bydgoszczy i pominięcie tak istotnych ośrodków jak Toruń i Włocławek budzi poważne wątpliwości co do możliwości sprawnego i skutecznego zarządzania tak zaprojektowaną organizacją w regionie. Wydaje się, że ta swoista ˝bydgoska centralizacja˝ Poczty Polskiej w regionie spowoduje obniżenie efektywności. Trudno znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie dla odrzucenia ludzkiego i infrastrukturalnego potencjału Torunia i Włocławka na rzecz budowy nowych struktur w Bydgoszczy.

   Niezmiernie ważny jest jeszcze jeden aspekt przedstawionej Panu Ministrowi sprawy. Konsekwencją przeprowadzenia reorganizacji Poczty Polskiej w omawianym kształcie będzie niewątpliwie utrata miejsc pracy w Toruniu i Włocławku. Szczególnie w okresie wysokiego bezrobocia działania skutkujące zwolnieniem w Poczcie Polskiej i niemające merytorycznego uzasadnienia muszą się spotkać ze zdecydowaną postawą ze strony Pana Ministra.

   Toruń jest siedzibą Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego, miastem prężnie rozwijającym się i spełniającym, podobnie jak Włocławek, wszelkie niezbędne warunki dla lokalizacji w nim ośrodków zarządzania regionalnego Poczty Polskiej. Nie istnieją żadne merytoryczne argumenty na rzecz budowy lub przenoszenia nowych struktur do Bydgoszczy, skutkujących jedynie degradacją Torunia i Włocławka, zwolnieniami pracowników i pogorszeniem efektywności działania Poczty Polskiej.

   Panie Ministrze! Dlaczego przy planowanej restrukturyzacji nie uwzględniono potencjału zawodowego pracowników Poczty w Toruniu i Włocławku?

   Dlaczego żadne z projektowanych centrów nie znalazło siedziby w mającym tak świetne tradycje pocztowe Toruniu?

   Czy podejmie Pan Minister działania w kierunku nadania restrukturyzacji merytorycznego charakteru?

   Czy przeciwstawi się Pan Minister groźbie degradacji środowiska pocztowego Torunia i Włocławka?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Lewandowski

   Warszawa, dnia 22 lipca 2005 r.