IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie sposobu naliczania renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną dla osób z głębokim upośledzeniem

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 4119

w sprawie sposobu naliczania renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną dla osób z głębokim upośledzeniem

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka Donalda Tuska z dnia 3 lipca 2003 r. - znak SPS-0202-4119/03 - w związku z interpelacją poseł Bożeny Kozłowskiej dotyczącą renty socjalnej wyjaśniam.

   Ograniczenie uprawnień do renty socjalnej pobieranej w sytuacji zbiegu z rentą rodzinną wprowadziła ustawa z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU Nr 154, poz. 1792). Ograniczenie to polegało na ustaleniu maksymalnego poziomu łącznej kwoty obydwu świadczeń. Kwota ta nie mogła przekraczać 200% renty socjalnej, czyli 836 zł.

   Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (przyjęta przez Senat dnia 10 lipca 2003 r.) przewidująca przeniesienie wypłaty reny socjalnej - obecnie świadczenia z tytułu pomocy społecznej do realizacji przez jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zachowała obecną zasadę ograniczania kwoty renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną. Podwyższona została jednak dopuszczalna kwota zbiegu. W przypadku zbiegu renty socjalnej z rentą rodzinną kwota renty socjalnej będzie ulegała takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a więc 1105,26 zł.

   Wspomniane ograniczenie zbiegu wynika co prawda z trudności finansowych budżetu państwa, ale warto także wspomnieć, że możliwość jednoczesnego pobierania dwóch świadczeń jest również ograniczona w systemie emerytalno-rentowym.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jolanta Banach

   Warszawa, dnia 22 lipca 2003 r.