IV kadencja

Zapytanie w sprawie zmian organizacyjnych w PPUP Poczta Polska oddział w Olsztynie

Zapytanie nr 3946

do ministra infrastruktury

w sprawie zmian organizacyjnych w PPUP Poczta Polska oddział w Olsztynie

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z zasygnalizowanymi mi przez przedstawicieli związków zawodowych zmianami organizacyjnymi mającymi nastąpić w przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska oddział w Olsztynie, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie stosownych wyjaśnień w sprawie.

   Jak zostałem poinformowany, rozpoczęty proces restrukturyzacji Poczty Polskiej zakłada budowę na terenie dyrekcji okręgu Poczty w Olsztynie Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego w Olsztynie i Białymstoku. W ramach wspomnianego Centrum, zgodnie z planami, ma zostać utworzony Pion Usług Pocztowych z podziałem na regiony i rejony.

   Największe zaniepokojenie wśród pracowników i przedstawicieli związków zawodowych wzbudza kwestia włączenia trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, tj. Ełk, Gołdap i Olecko, do regionu białostockiego.

   Zasadniczym celem powyższych zmian organizacyjnych w Poczcie Polskiej, zdaniem kierownictwa firmy, jest dostosowanie jej struktury do wyzwań rynkowych, jakie niesie ze sobą liberalizacja rynku usług pocztowych, zwiększająca się liczba firm konkurencyjnych oraz wzrastające oczekiwania klientów co do wyższej jakości świadczonych usług. Ponadto proces ten uzasadniany jest także koniecznością skrócenia procesów decyzyjnych, które w obecnej strukturze skutkują niezadowoleniem i rezygnacją z klientów usług Poczty Polskiej.

   Powyższe argumenty nie przemawiają jednak do przedstawicieli związków zawodowych Poczty Polskiej, którzy twierdzą, że taka sytuacja nie tylko przyczyni się do dezintegracji więzi wewnątrzwojewódzkich, ale także wydłuży proces decyzyjny. Ponadto koncepcja włączenia powiatów w obszar działania regionu Centralnego Urzędu Pocztowego w Białymstoku spowoduje, że struktura stanie się jeszcze bardziej skomplikowana, a taki stan nie wpłynie na zwiększenie ilości świadczonych usług, a wręcz przeciwnie, wydłuży proces decyzyjny, a przez to ułatwi działalność firm konkurencyjnych w stosunku do Poczty Polskiej.

   W związku z powyższym zapytuję:

   1. Czy dokonywanie takich zmian wbrew podziałowi administracyjnemu znajduje racjonalne uzasadnienie?

   2. Czy zdaniem Pana Ministra decyzja o podporządkowaniu powiatów Ełk, Olecko, Gołdap pod region Białegostoku nie przyniesie odwrotnego skutku do zamierzonego przez kierownictwo Poczty?

   3. Czy taki podział nie skomplikuje jeszcze bardziej sytuacji, gdyż na terenie województwa warmińsko-mazurskiego będą funkcjonować 4 regiony CUP w Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy i Olsztyna?

   Z poważaniem

   Poseł Aleksander Szczygło

   Olsztyn, dnia 15 marca 2005 r.