IV kadencja

Interpelacja w sprawie przechowywania polskich rezerw walutowych w dolarach amerykańskich

Interpelacja nr 9992

do ministra finansów

w sprawie przechowywania polskich rezerw walutowych w dolarach amerykańskich

   Szanowny Panie Ministrze! Polska posiada olbrzymi majątek gromadzony przez szereg lat w postaci rezerw walutowych. Wartość tych rezerw przekracza 30 mld dolarów amerykańskich.

   W ciągu ostatnich lat dolar amerykański tracił ciągle wartość w stosunku do innych walut. Zgodnie z zasadami inwestowania kapitał powinno się lokować w różnych instrumentach, aby w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi dużymi stratami.

   W odpowiedzi na moją interpelację do Ministra Finansów Pana Mirosława Gronieckiego Minister w swojej odpowiedzi (MF/PF/BAN/18/Pd46-1736/2005) w punkcie 10 podaje, że: ˝Począwszy od początku 2002 r. trend deprecjacyjny dolara amerykańskiego jest przede wszystkim pochodną strukturalnych problemów gospodarki USA, za które uznaje się znaczącą nierównowagę amerykańskiej gospodarki, zarówno wewnętrzną - wysoki deficyt budżetowy, jak i zewnętrzną - ogromny deficyt na amerykańskim rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego raz związane z tym obawy o możliwości finansowania tych deficytów w długim terminie˝.

   Z odpowiedzi tej wynika, że minister zdaje sobie sprawę z poważnych problemów, jakie przeżywa gospodarka USA. Dlaczego więc polski skarb narodowy, jakim są rezerwy walutowe, jest przechowywany w dolarach amerykańskich? Jak to się ma do zapewnień przedstawicieli rządu oraz członków Rady Polityki Pieniężnej, że polskie rezerwy są przechowywane w najbardziej bezpiecznych instrumentach finansowych?

   Wydaje się, że przechowywanie Polskich rezerw walutowych w dolarach amerykańskich jest korzystne tylko dla Stanów Zjednoczonych i jest formą finansowania ich deficytu w handlu zagranicznym.

   Wobec powyższego proszę o udzielenie mi szczegółowych odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jaka część polskich rezerw walutowych jest przechowywana w dolarach amerykańskich?

   2. Czy prowadzone były wyliczenia, jakie straty poniosła Polska w związku z przechowywaniem polskich rezerw walutowych w postaci dolarów amerykańskich i ile Polska na tym straciła?

   3. Czy rozważana jest konieczność przechowywania polskich rezerw walutowych w innych walutach?

   4. Kto ponosi personalną odpowiedzialność za decyzję - i związane z nią straty - o przechowywaniu naszych rezerw w walucie, która ciągle traci na wartości?

   Z poważaniem

   Poseł Maria Zbyrowska

   Dębica, dnia 6 maja 2005 r.