IV kadencja
Interpelacja nr 10305
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie bezrobocia w III Rzeczypospolitej
Szanowny Panie Marszałku! Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelację do Prezesa Rady Ministrów - w sprawie bezrobocia w III Rzeczpospolitej - z uprzejmą prośbą o spowodowanie udzielenia odpowiedzi.
Szanowny Panie Premierze! Transformacja doprowadziła do głębokiej dezaktywizacji ludności Polski. Nastąpiło znaczne poszerzenie sfery podziału i sfery socjalnej spośród trzydziestu krajów należących do OECD Polska ma największą stopę bezrobocia.
Bezrobocie zmarginalizowało wielkie grupy ludzi, pozbawiło ich godności, zrodziło liczne patologie społeczne. Wzrost bezrobocia jest główną przyczyną rozszerzania się strefy ubóstwa w Polsce. Następuje ogromne marnotrawstwo zasobów pracy. Wzrost bezrobocia w latach 1999-2002 doprowadził do utraty ok. 20% PKB. Ten narodowy dramat wymaga nadzwyczajnych działań.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jaka była dynamika zróżnicowania przestrzennego bezrobocia w latach 1990-2005?
2. Jaka była dynamika bezrobocia długotrwałego w Polsce w latach 1990-2005?
3. Jak wyjaśnić to, że stopa bezrobocia wśród młodzieży jest ponaddwukrotnie większa niż ogólna stopa bezrobocia?
4. Dlaczego następuje spadek liczby bezrobotnych, którzy otrzymują zasiłki?
5. Dlaczego spośród krajów należnych do OECD Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsce, jeżeli chodzi o wydatki na jednego bezrobotnego?
6. Dlaczego Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów należących do OECD w wydatkach na aktywne programy i miejsca pracy?
7. Jak Polska poradzi sobie z największym wyzwaniem najbliższych lat, zatrudnieniem rosnącej liczby absolwentów szkół wyższych?
Z poważaniem
Poseł Czesław Śleziak
Warszawa, dnia 17 czerwca 2005 r.