IV kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie możliwości przedłużenia spłaty kredytów tzw. klęskowych przez rolników

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1511

w sprawie możliwości przedłużenia spłaty kredytów tzw. klęskowych przez rolników

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo SPS-0203-1511/03 z dnia 4 marca 2003 r., przy którym przekazano zapytanie pani poseł Ireny Marii Nowackiej w sprawie możliwości wydłużenia spłaty kredytów klęskowych z lat 1999-2002, poniżej przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) stosuje na podstawie § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (DzU nr 16, poz. 82, z późn. zm.) dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych (klęskowych) udzielanych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach dotkniętych klęską suszy, gradobicia, wymarznięcia, nadmiernych opadów atmosferycznych, powodzi, huraganu, osuwisk ziemi, pożaru lub plagi gryzoni. Kredyty klęskowe udzielane są ze środków bankowych, natomiast agencja stosuje dopłaty do ich oprocentowania. Kredyty te są szczególnie preferencyjną formą pomocy dla producentów rolnych i mają na celu zapewnienie dostępności do środków finansowych na wznowienie produkcji bezpośrednio po klęsce żywiołowej. Zarówno obrotowe kredyty klęskowe na sfinansowanie bieżących potrzeb gospodarstw rolnych związanych ze wznowieniem produkcji rolniczej (np. na: zakup pasz, materiału siewnego, paliwa, nawozów), jak i kredyty klęskowe inwestycyjne oprocentowane są dla kredytobiorcy w wysokości 0,25 stopy redyskonta weksli w skali roku, nie mniej jednak niż 2%.

   Kredyty te udzielane są do wysokości szkód w uprawach rolnych, inwentarzu i rzeczowych środkach obrotowych do produkcji rolnej oraz wartości odtworzeniowej środków trwałych, oszacowanej przez komisję powołaną przez właściwego wojewodę. Uproszczone są również warunki ubiegania się o te kredyty, m.in.: nie jest wymagany udział własny kerdytobiorcy, ponadto kredyt może być zaciągnięty na refundację kosztów poniesionych na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej po dniu wystąpienia szkody, a przed uzyskaniem kredytu.

   Klęskowe kredyty na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej mogą być udzielane na okres do 24 miesięcy, natomiast inwestycyjne na okres do 8 lat. W przypadku obrotowych kredytów klęskowych bank na wniosek kredytobiorcy może zastosować prolongatę spłaty rat kapitału i odsetek w okresie kredytowania, w tym zastosować jednorazową spłatę kapitału i odsetek.

   W przypadku trudności ze spłatą kredytu klęskowego, do którego ARiMR stosuje dopłaty na podstawie § 20 ww. rozporządzenia Rady Ministrów, bank kredytujący na wniosek kredytobiorcy może po upływie umownego okresu stosowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do jego oprocentowania przekwalifikować pozostałą do spłaty część kredytu na warunki komercyjne, bez konieczności zwrotu zastosowanych przez agencję dopłat.

   Pragnę poinformować, że ze względu na szczególnie trudną sytuację gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku klęsk suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru, osuwisk ziemi i plagi gryzoni, spowodowaną powtarzaniem się w ostatnich latach klęsk żywiołowych oraz uwzględniając możliwości finansowe agencji, wydłużono okres stosowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania preferencyjnych obrotowych kredytów klęskowych, tj. do:

   - 30 miesięcy - w odniesieniu do kredytów udzielonych na wznowienie produkcji po klęsce powodzi mającej miejsce w 2001 r.,

   - 36 miesięcy - w przypadku kredytów udzielonych na wznowienie produkcji po klęskach mających miejsce w 1999 r. lub 2000 r.,

   - 42 miesięcy - w odniesieniu do kredytobiorców, których gospodarstwa zostały w 2000 r. ponownie dotknięte klęską żywiołową. Postanowienie niniejsze dotyczy wyłącznie umów zawartych do dnia 31 maja 2000 r.,

   - 4 lat - w przypadku kredytów udzielonych na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych mających miejsce w 2000 r., jeżeli gospodarstwo kedytobiorcy znalazło się na obszarach dotkniętych również w 2001 r. klęską powodzi.

   Ponadto pragnę nadmienić, iż kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 4 października 2002 r. podjęło decyzję, iż kolejne wydłużenie (tj. do 48 miesięcy) okresu stosowania przez agencję dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów obrotowych, udzielonych po klęsce suszy w 2000 r. oraz powodzi mającej miejsce w 2000 r. i 2001 r., może być rozpatrywane tylko w szczególnie uzasadnionych przez wojewodę i bank przypadkach.

   Ww. wydłużenie okresu stosowania przez agencję dopłat do oprocentowania powyższych kredytów może być rozpatrywane na wniosek rolnika złożony w banku wraz z opinią właściwego wojewody, którą wojewoda wydaje indywidualnie dla każdego kredytobiorcy, określając przesłanki uzasadniające wydłużenie terminu spłaty ww. kredytów. Uprzejmie informuję, iż powyższe wyjaśnienia zostały uzgodnione z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Piotr Sawicki

   Warszawa, dnia 19 marca 2003 r.