IV kadencja
Odpowiedź ministra środowiska - z upoważniena prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 817
w sprawie eksploatacji złóż ropy i gazu w Sowiej Górze i Mokrzecu w woj. wielkopolskim
W związku z zapytaniem pana posła Romualda Ajchlera z dnia 29 czerwca 2002 r. dotyczącym eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego w miejscowościach Sowia Góra i Mokrzec w woj. wielkopolskim uprzejmie informuję, co następuje.
Złoże ropy naftowej i gazu ziemnego ˝Międzychód˝ zostało odkryte w wyniku prac prowadzonych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA na podstawie koncesji nr 69/98/p na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Gorzów Wielkopolski-Międzychód, udzielonej przez ministra środowiska w dniu 28 września 1998 r. Przeprowadzono dotychczas prace geofizyczne i wiertnicze pozwolił na identyfikację złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Dalsze prace będą miały na celu szczegółowe rozpoznanie budowy geologicznej złoża uraz ustalenie jego zasobów. Wszystkie prace objęte koncesją powinny zostać wykonane w ciągu 7 lat, licząc od daty udzielenia koncesji, a ich wynikiem będzie dokumentacja geologiczna złoża, określająca jego zasoby, przedkładana ministrowi środowiska. Wstępnie, na podstawie informacji otrzymanej od przedsiębiorcy, zasoby geologiczne gazu ziemnego szacuje się na ok. 20 mld m3, a ropy naftowej na 2 mln ton, z czego tylko część zasobów będzie możliwa do wydobycia.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (DzU nr 27, poz. 96, ze zm.) wydobywanie węglowodorów ze złóż wymaga koncesji udzielonej przez organ koncesyjny - ministra środowiska. W tym celu PGNiG SA jest zobowiązane do złożenia do organu koncesyjnego wniosku o udzielenie takiej koncesji. Aby uzyskać koncesję z pominięciem procedury przetargowej, spółka powinna go złożyć w ciągu dwóch lat od otrzymania zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej przez ministra środowiska. Decyzję o złożeniu wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża podejmuje ostatecznie przedsiębiorca na podstawie dokonanej oceny opłacalności inwestycji.
Koncesja na wydobywanie kopaliny może być wydana jedynie w uzgodnieniu z ministrem gospodarki, prezesem Wyższego Urzędu Górniczego oraz właściwym wójtem, burmistrzem albo prezydentem miasta, które następuje na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po otrzymaniu koncesji na wydobywanie kopaliny przedsiębiorca musi uzyskać wymagane prawem zezwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy zakładu górniczego. Należy zakładać, że proces zagospodarowania złoża, poprzedzający rozpoczęcie wydobywania kopaliny, trwa ok. 2-3 lat od otrzymania koncesji wydobywczej. Z chwilą rozpoczęcia eksploatacji przedsiębiorca wydobywający kopalinę ze złoż zobowiązany jest do uiszczenia opłaty eksploatacyjnej, stanowiącej w 60% dochód gmin, na terenie których prowadzona jest działalność objęta koncesją, a w 40% dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłata eksploatacyjna stanowi iloczyn stawki opłaty dla danego rodzaju kopaliny oraz ilości wydobytej kopaliny i jest wnoszona kwartalnie.
Podsumowując, należy stwierdzić, że proces dokumentowania złoża, przeprowadzenia procedury koncesyjnej, a następnie zagospodarowania złoża i budowy kopalni jest procesem długotrwałym i może trwać kilka lat.
Minister
Stanisław Żelichowski
Warszawa, dnia 24 lipca 2002 r.