IV kadencja
Interpelacja nr 9304
do ministra skarbu państwa
w sprawie sposobu prywatyzacji Zakładu Produkcji Mrożonek i Usług Chłodniczych ˝Igloofruit˝ w Dębicy oraz przyszłości powstałej na jego bazie firmy ˝Chłodnie Igloopol˝ Sp. z o.o.
Zakład ˝Chłodnie Igloopol˝ Sp. z o.o. w Dębicy powstał na bazie dawnego przedsiębiorstwa ˝Igloopol˝. Wcześniej działał on pod nazwą Zakład Produkcji Mrożonek i Usług Chłodniczych ˝Igloofruit˝, w którym 31 procent udziałów miał Skarb Państwa, zaś ponad 41 procent należało do państwowego Banku Gospodarki Żywnościowej.
W 2002 r. przedsiębiorstwo to zostało w wyniku procesów prywatyzacyjnych przejęte przez upadające krakowskie chłodnie ˝Zgoda˝. W następnym roku sytuacja ekonomiczna zakładu znacznie się pogorszyła i z miesiąca na miesiąc stawała się coraz trudniejsza. Mimo że firma produkowała duże ilości mrożonek i zwiększała sprzedaż, w tym również i eksportową, osiągając obroty miesięczne rzędu 50 mln zł, zadłużenie spółki rosło. Zaczęły wówczas również pojawiać się problemy z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników.
Obecna sytuacja zakładu jest tragiczna. Jego zadłużenie szacuje się na ok. 160 mln zł. Zalega on z płatnościami wobec pracowników, dostawców, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Ratunkiem dla ˝Chłodni Igloopol˝ miało być ogłoszenie w marcu 2004 r. upadłości z opcją naprawczą, co ułatwiałoby prowadzenie negocjacji z wierzycielami i dawałoby szansę na przywrócenie względnej równowagi finansowej.
Tymczasem w grudniu 2004 r. ogłoszono upadłość likwidacyjną spółki i powołano syndyka. Wobec braku skuteczności działań dających szansę na wyprowadzenie zakładu z głębokiego kryzysu pracownicy, którzy od października 2004 r. nie otrzymali wynagrodzeń, podjęli w dniu 20 stycznia br. strajk okupacyjny w celu obrony miejsc pracy i wyegzekwowania zaległych wynagrodzeń z Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Obecnie nieudzielenie pomocy protestującej załodze może doprowadzić do upadku zakładu i likwidacji 398 miejsc pracy oraz pozbawienia pracowników i ich rodzin środków do życia. Uwzględniając ubogi rynek pracy, jakim charakteryzuje się województwo podkarpackie, należy stwierdzić, że osoby te zostaną praktycznie pozbawione możliwości ponownego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę powyższe, proszę pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:
1. Co w 2000 r. przemawiało za zbyciem udziałów Zakładu produkcji Mrożonek i Usług Chłodniczych ˝Igloofruit˝ należących do Skarbu Państwa i państwowego Banku Gospodarki Żywnościowej na rzecz krakowskich chłodni ˝Zgoda˝?
2. Czy Ministerstwo Skarbu Państwa zbadało wówczas w wymaganym zakresie wiarygodność tego inwestora?
3. Czy Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje obecnie możliwość udzielenia pomocy ˝Chłodni Igloopol˝ Sp. z o.o. w Dębicy mającej na celu ochronę miejsc pracy w tym zakładzie?
Oczekując odpowiedzi Pana Ministra, pozostaję z wyrazami szacunku.
Poseł Jan Bury
Rzeszów, dnia 2 lutego 2005 r.