IV kadencja

Zapytanie w sprawie postępowania organów skarbowych wobec wrocławskiego producenta komputerów JTT COMPUTER

Zapytanie nr 2455

do ministra finansów

w sprawie postępowania organów skarbowych wobec wrocławskiego producenta komputerów JTT COMPUTER

   Szanowny Panie Ministrze! W tych dniach głośna jest sprawa wyroku NSA dotyczącego sporu fiskusa z firmą OPTIMUS. Nieuzasadniona decyzja urzędników skarbowych doprowadziła do kryzysu jednego z największych polskich producentów komputerów. Wszędzie słychać głosy oburzenia i potępienia wobec beztroski lub wręcz świadomie szkodliwego działania organów skarbowych. W tym kontekście zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem dotyczącym postępowania Izby Skarbowej we Wrocławiu wobec firmy JTT COMPUTER z Wrocławia.

   Mimo prawomocnych wyroków NSA z 30 czerwca 2003 roku uchylających w całości 7 decyzji Izby Skarbowej nakładających na firmę JTT COMPUTER dodatkowy podatek VAT związany z dostarczeniem do MENiS sprzętu komputerowego w trybie podobnym jak w przypadku firmy OPTIMUS (sygnatury spraw sądowych: I SA/Wr: 1182/00, 1183/00, 1184/00, 1833/00, 1834/00, 1835/00, 2391/00). Konsekwencją takich orzeczeń sądu jest obowiązek Izby Skarbowej wydania ponownych decyzji, z uwzględnieniem oceny prawnej wyrażonej w wyrokach NSA, które wiążą Izbę Skarbową w niniejszej sprawie. Według posiadanej przeze mnie wiedzy oznacza to, że nie może być ponownie ustalony obowiązek zapłaty podatku VAT od sprzedaży towarów na składzie celnym, a co za tym idzie, ściągnięty przez organy podatkowe podatek wraz z sankcjami i naliczonymi wówczas odsetkami podlega zwrotowi do JTT COMPUTER, wraz z należnymi odsetkami. Oznacza to, że JTT COMPUTER powinien otrzymać zwrot ponad 20 mln zł.

   Spółka JTT COMPUTER na skutek działań organów skarbowych znajduje się na skraju bankructwa. Firma która miała 340 mln PLN przychodów rocznie, odprowadzała ponad 70 mln PLN podatku i zatrudniała ok. 300 osób, praktycznie wstrzymała produkcję, zwalnia pracowników i zalega wobec wierzycieli, uruchamiając łańcuch poważnych problemów finansowych dla szeregu kooperantów. Mimo tej sytuacji Izba Skarbowa we Wrocławiu nie podejmuje decyzji o zwrocie nadpłaconego podatku.

   Szanowny Panie Ministrze! Dlaczego podległym Panu służbom tak bardzo nie zależy na kondycji polskich firm? Dlaczego podlegli Panu urzędnicy - mimo oczywistych argumentów i sytuacji groźnej dla kondycji wielu wrocławskich firm - zwlekają ze zwrotem niesłusznie pobranego podatku? Kto personalnie ponosi odpowiedzialność za błędne decyzje, które skutkują utratą ponad 200 miejsc pracy i prawdopodobnym upadkiem prężnie działającej polskiej firmy branży high-tech?

   Uprzejmie proszę o zainteresowanie się tą sprawą i precyzyjną odpowiedź na moje pytania.

   Z poważaniem

   Poseł Jacek Protasiewicz

   Warszawa, dnia 26 listopada 2003 r.