IV kadencja

Interpelacja w sprawie planowanej likwidacji referatu orzecznictwa w Inspektoracie ZUS w Elblągu i związanych z tym niedogodności dla ubezpieczonych

Interpelacja nr 6497

do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej

w sprawie planowanej likwidacji referatu orzecznictwa w Inspektoracie ZUS w Elblągu i związanych z tym niedogodności dla ubezpieczonych

   Wokół zamierzonej likwidacji referatu orzecznictwa w Inspektoracie ZUS w Elblągu narasta sprzeciw ubezpieczonych korzystających z jego usług. Także przedstawiciele lokalnych organizacji emerytów i rencistów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wyrażają swój stanowczy protest przeciwko wdrożeniu tego niedorzecznego pomysłu w życie.

   Uzyskane przeze mnie wyjaśnienia od Dyrektora Oddziału ZUS w Olsztynie sprowadzają się do stwierdzenia, że jest ona wykonawcą ustnego polecenia Prezesa ZUS Pani Aleksandry Wiktorow, która praktycznie po 7 latach funkcjonowania orzecznictwa w Inspektoracie (wcześniej oddziale) w Elblągu uznała za celowe wyegzekwować zapisy zawarte w rozporządzeniu MPiPS z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U. nr 99 poz. 612), które między innymi określają Oddział ZUS jako strukturę właściwą dla orzecznictwa o niezdolności do pracy do celów rentowych. Nie sądzę żeby istniała konieczność uzasadniania Panu Ministrowi, jakie uciążliwości dla mieszkańców subregionu elbląskiego, będących potencjalnymi ˝klientami˝ lekarza orzecznika w ZUS, przyniesie wdrożenie tej nieracjonalnej decyzji. Wygląda na to, że Pani Prezes ZUS Aleksandra Wiktorow zupełnie zapomniała, jaki jest najczęściej stan zdrowia osób badanych przez lekarzy orzeczników i jakie są warunki połączeń komunikacyjnych pomiędzy Elblągiem a odległym o ponad 100 kilometrów Olsztynem.

   Ponadto brak jest uzasadnienia zamiaru likwidacji referatu orzecznictwa w Inspektoracie ZUS w Elblągu ze względu na oszczędności w wydatkach administracyjnych. Już sam zwrot kosztów przejazdu osób wzywanych przez ZUS do lekarzy orzeczników, a niebawem także do Komisji Lekarskich rozpatrujących odwołanie od orzeczeń lekarza orzecznika w sposób znaczący podwyższy funkcjonowanie Oddziału ZUS w Olsztynie. Tylko w grudniu 2003 r. i w styczniu 2004 r. lekarze orzecznicy w Inspektoracie w Elblągu wydali ponad 1200 orzeczeń.

   Wydane 8 sierpnia 1997 r. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych weszło w życie w warunkach sprzed reformy administracyjnej kraju, a zatem nie mogło uwzględniać sytuacji zmniejszenia liczby oddziałów ZUS w kraju i ewentualnych uciążliwości dla ubezpieczonych związanych z pokonywaniem często znacznych odległości środkami komunikacji w celu ˝załatwienia sprawy˝.

   Zwracam się zatem do Pana Ministra z wnioskiem o spowodowanie wstrzymania decyzji o likwidacji referatu orzecznictwa w Inspektoracie ZUS w Elblągu.

   Ponadto proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy podziela Pan moją opinię, że sieć orzecznictwa lekarskiego oraz projektowanych Komisji Lekarskich do spraw odwołań od orzeczeń lekarzy orzeczników powinna być usytuowana tak, by w sposób optymalny obsługiwać ubezpieczonych i w zależności od rzeczywistych potrzeb lokalizowana była zarówno w Oddziałach, jak też w Inspektoratach ZUS?

   2. Czy nie uważa Pan, że należy w świetle przedstawionego przeze mnie problemu, a także w związku z pracami Sejmu nad zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych wstrzymać wydawanie przez Prezesa ZUS lub Dyrektorów Oddziałów ZUS decyzji powołujących się na zdezaktualizowane w znacznym stopniu rozporządzenie przynajmniej do czasu przyjęcia nowelizacji ustawy i wydania nowych przepisów wykonawczych?

   Z poważaniem

   Poseł Jerzy Müller

   Warszawa, dnia 16 lutego 2004 r.