IV kadencja
Odpowiedź prokuratora krajowego, zastępcy prokuratora generalnego - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 4198
w sprawie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Nowa Huta w przedmiocie wydawania przez lekarzy psychiatrów fałszywych opinii sądowo-psychiatrycznych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie posła Zbigniewa Nowaka z dnia 9 czerwca br. w sprawie postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Kraków - Nowa Huta w przedmiocie wydawania przez lekarzy psychiatrów fałszywych opinii sądowo-psychiatrycznych (SPS-0203-4198/05), pragnę uprzejmie poinformować, iż wspomniana prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo w dniu 25 czerwca 2004 r. w następstwie zawiadomienia o przestępstwie, złożonego przez posła Zbigniewa Nowaka (sygn. akt 3 Ds 58/04).
Początkowo przedmiotem śledztwa były okoliczności związane z przedstawieniem przez biegłych lekarzy psychiatrów w Sądzie Rejonowym w Końskich w toku postępowania w sprawie II K 351/00 fałszywej opinii o stanie zdrowia psychicznego Andrzeja Woźniaka.
W toku postępowania przygotowawczego zaszła potrzeba procesowego wyjaśnienia także innych przypadków sporządzania przez biegłych lekarzy psychiatrów fałszywych opinii dla potrzeb postępowań sądowych, zatem przedmiot ten uległ poszerzeniu.
Zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy stworzył podstawy do oskarżenia w dniu 30 marca br. Tadeusza Sekreckiego - kierownika Poradni Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kielcach o dwa czyny z art. 271 § 3 k.k., polegające na wystawieniu zaświadczeń o leczeniu i o stanie zdrowia pacjenta, poświadczających nieprawdę co do związku tego stanu zdrowia z możliwością uczestniczenia w postępowaniu karnym. Ponadto zarzucono mu przyjęcie w związku z zajmowanym stanowiskiem korzyści majątkowej od pacjenta, tj. popełnienie przestępstwa z art. 228 § 1 k.k., oraz nakłanianie innego biegłego lekarza psychiatry do wydania fałszywej opinii psychiatrycznej dla potrzeb postępowania w sprawie VIII K 173/92/MH Sądu Okręgowego w Warszawie - to jest popełnienie przestępstwa z art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 233 § 4 k.k.
Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2005 r. Sąd Rejonowy w Kielcach (sygn. akt IX K 187/05) skazał Tadeusza Sekreckiego na łączną karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wymiarze 100 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na 100 zł. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres 4 lat. Wyrok ten jest prawomocny.
Postanowieniem z dnia 25 marca br. wyłączono z akt omawianego postępowania materiały procesowe dotyczące innych przypadków przedstawiania przez biegłych w toku postępowań karnych, a także dla potrzeb Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, fałszywych opinii psychiatrycznych. Postępowanie w tym zakresie jest kontynuowane pod sygnaturą 3 Ds 152/05/S.
Prokuratura Rejonowa Kraków - Nowa Huta gromadzi aktualnie pełną dokumentację związaną z wydawaniem przez biegłych lekarzy psychiatrów z ośrodka kieleckiego budzących wątpliwości co do rzetelności opinii o stanie zdrowia badanych osób. Z uwagi na to, iż śledztwo w tym zakresie pozostaje nadal w fazie in rem, za przedwczesne uznać należałoby przytoczenie nazwisk lekarzy, których opinie i zaświadczenia są weryfikowane.
Dokumentacja ta jest sukcesywnie poddawana ocenie prokuratora prowadzącego śledztwo, a niezależnie od tego będzie ona - po zgromadzeniu wszystkich dokumentów - przedmiotem analizy biegłych lekarzy, których powoła prokurator za pośrednictwem Krajowego Konsultanta do Spraw Psychiatrii. Pragnę dodać, iż przedmiotem prawnokarnej oceny jest między innymi rzetelność dokumentacji lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia Andrzeja Woźniaka.
W świetle poczynionych ustaleń wątpliwości posła Zbigniewa Nowaka co do dalszego kierunku śledztwa w tej sprawie uznać należy za nieuzasadnione. Pragnę nadto nadmienić, iż pismem z dnia 4 maja br. (sygn. akt Ap I Dsn 116/04/Kr) poseł Zbigniew Nowak był informowany przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie o stanie śledztwa i dalszych zamierzeniach, które nie uległy zmianie, w interesującym go zakresie dotyczącym potrzeby badania gromadzonej dokumentacji lekarskiej przez biegłych.
Prokurator krajowy Karol Napierski
Warszawa, dnia 6 lipca 2005 r.