IV kadencja

Interpelacja w sprawie pozostawienia astmy oskrzelowej na liście chorób przewlekłych

Interpelacja nr 986

do ministra zdrowia

w sprawie pozostawienia astmy oskrzelowej na liście chorób przewlekłych

   Środowisko osób chorych na astmę oskrzelową oraz Polskie Towarzystwo Zwalczania Chorób Alergicznych zaniepokojone jest zakusami Ministerstwa Zdrowia - skreśleniem z listy przewlekłych chorób astmy oskrzelowej.

   Dla uzyskania pozornych oszczędności w budżetach kas chorych w zakresie refundacji leków minister zdrowia, usuwając astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc z listy chorób przewlekłych, spowoduje znaczny wzrost kosztów leczenia, pogorszenie stanu zdrowia chorych na skutek braku możliwości wykupienia i stosowania zaordynowanych leków przez grupy chorych o niskich dochodach osobistych. Astma oskrzelowa dotyka także dzieci. Skutki takiego działania ograniczą dostęp do leków niezbędnych dla zdrowia także osób najmłodszych, a pewne jest, że skutki zmian odczują przede wszystkich chorzy dorośli i dzieci pochodzące z niezamożnych rodzin, osoby samotne, którym głodowa niejednokrotnie renta lub emerytura wystarcza na biologiczną wegetację.

   Prawidłowe i systematyczne leczenie astmy wymaga stosowania leków przeciwzapalnych oraz betamimetyków o przedłużonym działaniu. Są to leki w większości pochodzenia zagranicznego, dla których brak jest polskiego odpowiednika.

   Planowane pogorszenie dostępu do leków spowoduje zwiększenie liczby przypadków wymagających hospitalizacji i związane z tym przeciążenie szpitali oraz faktyczny wzrost kosztów leczenia.

   Leczenie szpitalne jest przecież droższe niż systematyczne leczenie domowe. Astma oskrzelowa uznana została przez światowe gremia lekarskie za przewlekłą chorobę zapalną dróg oddechowych. Ze względu na przebieg choroby i fakt, że dotyczy ona również osób młodych, zalecane jest systematyczne i ciągłe jej leczenie.

   W dzisiejszych czasach chorzy oczekują od lekarzy systematycznego i nowoczesnego leczenia, tzn. stosowania najnowszych dostępnych leków, czyli najbardziej skutecznych i pozbawionych działań ubocznych.

   Dostępność leków umożliwia stałe, systematyczne i skuteczne leczenie dostosowane do ciężkości schorzenia, polepszenie jakości życia chorych i ich rodzin, ograniczenie społecznych kosztów zwolnień lekarskich, hospitalizacji lub inwalidztwa. Astma może być skutecznie kontrolowana u większości chorych, ale nie jest uleczalna, może doprowadzić nieleczonego chorego do trwałego kalectwa, a czasem i śmierci. Chory może prowadzić normalne produktywne życie, pod warunkiem prowadzenia swego leczenia w sposób efektywny.

   Moja interpelacja w tej sprawie podjęta na wniosek środowisk osób chorych oraz lekarzy zajmujących się leczeniem tych schorzeń w roku 1998 oraz innych posłów pozwoliła na utrzymanie dotychczasowych zasad refundacji leków stosowanych przy tej chorobie.

   Przygotowywany nowy wykaz leków przez Ministerstwo Zdrowia winien uwzględnić potrzeby tej grupy chorych, tym bardziej że jest on konsultowany w środowiskach lekarskich.

   Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania:

   1. Jak Ministerstwo Zdrowia zamierza rozwiązać problem dostępności leków dla niezamożnych chorych, a zwłaszcza ciężkich postaci astmy?

   2. Czy i jakie działania zostaną podjęte, aby dostęp do preparatów stosowanych w leczeniu chorych na astmę nie został ograniczony?

   3. Czy dalsza reforma opieki zdrowotnej nadal odbywać się będzie kosztem najbardziej poszkodowanych chorobą pacjentów?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Pęk

   Kraków, dnia 6 marca 2002 r.