IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7106
w sprawie mandatów za wykroczenia drogowe
Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 7 kwietnia 2004 r., o sygn. SPS-0202-7106/04, przekazującego interpelację Posła na Sejm RP Pana Michała Figlusa w sprawie mandatów za wykroczenia drogowe, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z obowiązującym systemem prawnym, przy nakładaniu grzywny w drodze mandatu karnego na sprawcę wykroczenia drogowego, funkcjonariusze Policji zobowiązani są do dokonania następujących czynności:
1) pisemnego ustalenia właściciela pojazdu w wojewódzkiej ewidencji pojazdów,
2) pisemnego zlecenia wykonania czynności lub przekazania materiałów sprawy jednostce Policji, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu,
3) wezwania osób w celu ustalenia faktycznego sprawcy wykroczenia.
Liczba czynności, do których zobligowani są funkcjonariusze nakładający grzywnę w drodze mandatu karnego, powoduje, iż dotrzymanie 30-dniowego terminu, określonego w art. 97 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 106, poz. 1148 z późn. zm.), jest niekiedy niemożliwe.
Praktyka stosowania urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość pojazdów (fotoradarów) przez Policję wykazuje, iż najwięcej czasu obejmują czynności administracyjno-biurowe, tj. ustalenie właściciela pojazdu oraz przygotowywanie i wysyłanie wezwań.
Podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia Policja wnioskowała o określenie dłuższego, tj. 60-dniowego terminu przewidzianego dla zakończenia czynności związanych z postępowaniem mandatowym przez organy upoważnione do stwierdzania wykroczeń urządzeniami rejestrującymi. Przedmiotowy wniosek nie został przyjęty przez komisję sejmową opracowującą projekt nowelizacji ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
Odnosząc się do kwestii wydania zarządzenia mającego na celu obwieszczenie o odstąpieniu od egzekucji mandatu za wykroczenie drogowe w sytuacji doręczenia go właściwej osobie po upływie 60 dni od popełnienia wykroczenia, uprzejmie wyjaśniam, iż przyjęcie wskazanego przez Pana Posła postulatu byłoby sprzeczne z obowiązującym prawem. Zgodnie bowiem z art. 45 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114 z późn. zm.), karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął jeden rok. Jeżeli w tym czasie wszczęte zostało postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem dwóch lat od popełnienia czynu.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Andrzej Brachmański
Warszawa, dnia 5 maja 2004 r.