IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie działań zmierzających do umacniania kursu złotego w stosunku do walut obcych

Odpowiedź ministra finansów

na interpelację nr 2265

w sprawie działań zmierzających do umacniania kursu złotego w stosunku do walut obcych

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo pana Donalda Tuska, wicemarszałka Sejmu RP, z dnia 14 listopada 2002 r. (nr SPS-0202-2265/02), zawierające interpelację pana posła Stanisława Steca w sprawie działań zmierzających do osłabienia złotego, pragnę przekazać na ręce pana marszałka odpowiedź na postawione przez pana posła pytanie.

   1. Zgodnie z art. 24 ustawy o Narodowym Banku Polskim ˝NBP realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów w porozumieniu z Radą Polityki Pieniężnej. Zasady ustalania kursu złotego w stosunku do walut obcych ustala Rada Ministrów w porozumieniu z Radą Polityki Pieniężnej˝. Oznacza to, że rząd, pomimo iż uznaje obecny poziom kursu złotego za zbyt niski (złoty jest przewartościowany), a aprecjację złotego za niesprzyjającą celom wzrostu gospodarczego, nie może samodzielnie podjąć decyzji o skorygowaniu (osłabieniu) kursu złotego.

   2. Od 12 kwietnia 2000 r. kurs złotego kształtowany jest w ramach systemu kursu płynnego, a jedynym bezpośrednim instrumentem wpływania na kształtowanie się kursu złotego, jakim są interwencje walutowe, dysponuje NBP. W ˝Średniookresowej strategii polityki pieniężnej na lata 1999-2003˝ RPP określiła, że dopuszcza interwencje na rynku walutowym w ramach systemu płynnego kursowego wyłącznie w przypadku, gdyby wymagały tego względy polityki pieniężnej.

   3. W założeniach polityki pieniężnej na rok 2003 Rada Polityki Pieniężnej deklaruje utrzymanie strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w prowadzeniu polityki pieniężnej. W warunkach niskiej inflacji (w drugiej połowie 2002 r. nawet niższej niż w europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej) polityka pieniężna nakierowana na stabilizację inflacji jest w istocie polityką nakierowaną na stabilizację kursu walutowego. Fakt, że polityka pieniężna już nie musi koncentrować się na walce z inflacją pozwoli na inne rozłożenie jej akcentów. W związku z powyższym aktualna aprecjacja złotego powinna być postrzegana jako czynnik niesprzyjający stabilizacji cen.

   4. Należy również podkreślić, że w końcu lipca br. została powołana Międzyresortowa Grupa Robocza ds. Integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową, której pracom współprzewodniczą: pan Ryszard Michalski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz pan Andrzej Bratkowski - wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem tej grupy jest wypracowanie strategii dochodzenia Polski do członkostwa w europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, jest również określenie systemu kursowego dla Polski w okresie poprzedzającym członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz w okresie ˝dochodzenia˝ Polski do członkostwa w strefie euro.

   5. W dniu 8 października br. został opublikowany wspólny komunikat Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego (˝Komunikat o pracach Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. Integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową˝), w którym określono, że Polska będzie dążyła do wynegocjowania centralnego kursu złotego w ramach drugiego Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM2) na poziomie stwarzającym warunki do trwałego wzrostu gospodarczego i pozwalającym uniknąć napięć na rynku walutowym. Jeśli zaś okaże się, że dla zapewnienia zdrowych fundamentów makroekonomicznych w okresie poprzedzającym włączenie Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej będzie konieczna dewaluacja złotego, to nie można jej wykluczyć.

   Z poważaniem

   Minister

   Grzegorz Kołodko

   Warszawa, dnia 27 listopada 2002 r.