IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie uznania przez Rzeczpospolitą Polską nazwy Macedonia

Odpowiedź ministra spraw zagranicznych - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - na ponowną interpelację posłów Cezarego Stryjaka i Piotra Gadzinowskiego

na interpelację nr 8764

w sprawie uznania przez Rzeczpospolitą Polską nazwy Macedonia

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów na dodatkową interpelację Panów Posłów Cezarego Stryjaka i Piotra Gadzinowskiego (pismo nr SPS-0202-8764p/05 z dnia 19 stycznia 2005 r.) ˝w sprawie uznania przez Rzeczpospolitą Polską nazwy Macedonia˝, uprzejmie informuję:

   1) Zdziwienie Panów Posłów budzi fakt, że uznanie nazwy państwa macedońskiego uzależnione jest od stanowiska Grecji. Jest to wykonanie decyzji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która rezolucją Nr 817 (93) zobowiązała Grecję i b. Jugosłowiańską Republikę Macedonii do prowadzenia w tej kwestii negocjacji pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ, w celu osiągnięcia porozumienia, które powinno satysfakcjonować wszystkie strony.

   2) Obecnie nadal obowiązuje rezolucja Nr 23 Komitetu Ministrów Rady Europy z dn. 19 października 1995 r., która wprowadza identyczne zasady.

   Pod nazwą ˝Former Yugoslav Republic of Macedonia˝ kraj ten został przyjęty do OBWE, Partnerstwa dla Pokoju, a także podpisał Umowy o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską.

   3) Nie jest prawdą, że nastąpiła zmiana oficjalnego stanowiska Niemiec w sprawie nazwy państwa macedońskiego. Przyjęta w dniu 28 października 2004 r. rezolucja Bundestagu w tej sprawie nie ma mocy wiążącej. Jednocześnie Rząd Republiki Federalnej oczekuje na zakończenie rozmów nowojorskich i na porozumienie będące ostatecznym rozwiązaniem problemu.

   Z poważaniem

   Minister

   Adam Daniel Rotfeld

   Warszawa, dnia 16 lutego 2005 r.