IV kadencja
Odpowiedź ministra spraw zagranicznych
na interpelację nr 10282
w sprawie potrzeby reakcji rządu na bezpodstawne zarzuty wobec Polski zawarte w raporcie Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) opublikowanym 14 czerwca 2005 r.
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Jana Łopuszańskiego (pismo nr SPS-0202-10282/05 z dnia 22 czerwca 2005 r.) w sprawie potrzeby reakcji rządu na bezpodstawne zarzuty wobec Polski, zawarte w raporcie Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) opublikowanym 14 czerwca 2005 r., uprzejmie informuję:
1. Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji przygotowuje raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych krajach członkowskich w zakresie znajdującym się w jej kompetencji i na swoją wyłączną odpowiedzialność. Komisja ponosi więc także pełną odpowiedzialność za Trzeci Raport dotyczący Polski, który obejmuje analizę sytuacji w latach 2000-2004.
W trakcie przygotowywania raportu Komisja uzyskała potrzebne informacje od władz państwowych (administracji rządowej i samorządowej), a także od przedstawicieli licznych organizacji pozarządowych. Pierwotna wersja raportu konsultowana była z wieloma instytucjami państwowymi, m.in. z Sejmem RP - Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnikiem ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, a także władzami lokalnymi Tarnowa i Nowego Sącza, których przedstawiciele spotkali się z członkami Komisji w trakcie ich wizyty w Polsce w celu omówienia sytuacji mniejszości romskiej, licznie zamieszkującej na terenie Małopolski. Strona polska zgłosiła do raportu szereg uwag. Wskazano na konieczność zmiany tych zapisów raportu, które zawierały niepoprawne informacje co do obowiązujących przepisów lub nie odzwierciedlały w należyty sposób działań podejmowanych przez poszczególne instytucje państwowe. Komisja uwzględniła część tych uwag. Te zastrzeżenia władz polskich, które nie zostały włączone do ostatecznej wersji raportu, dołączono do raportu w formie aneksu.
2. Ustosunkowując się do raportu, władze polskie nie odnosiły się do ocen formułowanych przez Komisję w odniesieniu do sytuacji w Polsce. Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji jest organem niezależnym Rady Europy, w którego skład wchodzą wybitni znawcy problematyki zwalczania rasizmu i nietolerancji. Jej zadaniem jest monitorowanie sytuacji w krajach członkowskich Rady Europy w zakresie tych zjawisk. Opinie formułowane przez Komisję, zawarte przede wszystkim w raportach dotyczących poszczególnych krajów, nie podlegają zatwierdzeniu przez żaden inny organ Rady Europy. Szanując dokonania Komisji w zakresie podnoszenia świadomości społeczeństw i władz państwowych o negatywnych zjawiskach społecznych, takich jak rasizm, ksenofobia, nietolerancja, władze polskie, podobnie jak i władze innych krajów członkowskich, powstrzymują się od komentowania opinii formułowanych przez Komisję.
Tradycją jest, że po opublikowaniu raportu organizowany jest tzw. okrągły stół. Uczestniczą w nim przedstawiciele Komisji, władz państwowych oraz organizacji pozarządowych, które dostarczały informacji stanowiących podstawę do opracowania raportu. Spotkanie, którego celem będzie omówienie raportu dotyczącego Polski, odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu 2005 r. Będzie ono stanowiło znakomitą okazję do wymiany poglądów na temat raportu oraz do wskazania przedstawicielom Komisji na wszystkie te sformułowania raportu, które zdaniem przedstawicieli władz polskich są dla Polski krzywdzące lub nie odpowiadają prawdzie.
Innym forum, na którym raport mógłby zostać przedyskutowany, bez naruszania niezależności Komisji, wydaje się być Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Polscy posłowie, uczestnicząc aktywnie w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego, mogliby poruszyć ewentualne problemy, rysujące się ich zdaniem w związku z opublikowanym raportem, podczas dyskusji plenarnej lub na posiedzeniach poszczególnych komisji parlamentarnych.
Z poważaniem
Minister
Adam Daniel Rotfeld
Warszawa, dnia 11 lipca 2005 r.