IV kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie dalszych losów gospodarstwa rolnego skarbu państwa w Dźwierznie wwoj. kujawsko-pomorskim

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na zapytanie nr 180

w sprawie dalszych losów gospodarstwa rolnego skarbu państwa w Dźwierznie wwoj. kujawsko-pomorskim

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na otrzymane w dniu 24 stycznia 2002 r. zapytanie pani poseł Anny Sobeckiej z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie gospodarstwa rolnego skarbu państwa w Dźwierznie, przesłane przez wicemarszałka Sejmu pana Donalda Tuska do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które następnie zostało przekazane, zgodnie z właściwością, ministrowi skarbu państwa z uwagi na sprawowany nadzór nad Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, uprzejmie informuję, co następuje.

   W 1993 r. gospodarstwo rolne skarbu państwa w Dźwierznie zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa (tekst jednolity DzU z 2001 r. nr 57, poz. 603, z późn. zm.) przekazane zostało do administrowania jako zorganizowana nieruchomość rolna o powierzchni ok. 975 ha. W związku z prowadzonym procesem restrukturyzacji i prywatyzacji gospodarstw w administrowaniu Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Bydgoszczy postanowił, po dokonaniu wcześniejszych wyłączeń, przeznaczyć w 2000 r. GRSP w Dźwierznie do sprzedaży w drodze przetargu publicznego (licytacji). Zamiar ten spotkał się ze sprzeciwem administratora gospodarstwa, który wystąpił do prezesa Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, informując, że utworzona w 1997 r. spółka pracownicza zamierza w przyszłości wydzierżawić ww. gospodarstwo w trybie bezprzetargowym zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt 5 wymienionej wyżej ustawy.

   Mając na uwadze, iż ze względu na straty, jakie powstały w 1997 r. w wyniku złych warunków pogodowych, jeden z niezbędnych warunków do bezprzetargowego wydzierżawienia, jakim jest osiągnięcie przez gospodarstwo łącznie przez ostatnie 3 lata dodatniego wyniku finansowego, nie został spełniony, administrator zwrócił się z prośbą o odstąpienie przez Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Bydgoszczy od sprzedaży GRSP w Dźwierznie w trybie przetargowym i pozostawienie gospodarstwa w administrowaniu do czasu weryfikacji i zatwierdzenia bilansu za rok 2000.

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników GRSP w Dźwierznie oraz mając na uwadze uprawnienia wynikające z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Bydgoszczy odstąpił od zamiaru sprzedaży ww. gospodarstwa w drodze przetargu. Po weryfikacji bilansu za 2000 r. oraz dokonaniu ponownej restrukturyzacji gospodarstwa przeznaczona została do dzierżawy w trybie bezprzetargowym nieruchomość o powierzchni 676 ha. W dniu 3 grudnia 2001 r. OT AWRSP w Bydgoszczy ogłosił wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy.

   Do rozmów mających na celu ustalenie warunków przyszłej umowy dzierżawy przystąpiła spółka ze 100% udziałem pracowników tego gospodarstwa. Wobec faktu, iż zostały spełnione wszystkie warunki określone w art. 39 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, tj.:

   - gospodarstwo osiągnęło łącznie przez ostatnie 3 lata dodatni wynik finansowy,

   - do spółki przystąpiło więcej niż połowa pracowników zatrudnionych w gospodarstwie,

   - dokonano wpłaty pieniężnej na kapitał zakładowy spółki w wysokości 20% wartości majątku obrotowego i ruchomych środków trwałych. wykazanej w bilansie gospodarstwa za rok obrotowy poprzedzający rok, w którym ma być zawarta umowa dzierżawy,

   - co najmniej 20% udziałów w spółce zostało objętych przez pracowników gospodarstwa łącznie z inną osobą niezatrudnioną w gospodarstwie,

   Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa wystąpił z wnioskiem do prezesa AWRSP o udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy dzierżawy. Obecnie przedmiotowy wniosek jest w trakcie rozpatrywania. Ostateczna decyzja w sprawie nie została jeszcze podjęta.

   Dodatkowo wyjaśniam, iż zgodnie z zasadami stosowanymi przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa w odniesieniu do gospodarstw w administrowaniu w wypadkach, jeśli spełnione są warunki, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, agencja podejmuje działania mające na celu wydzierżawienie nieruchomości na rzecz spółki utworzonej przez pracowników. Inny sposób zagospodarowania nieruchomości, np. poprzez jej podział i sprzedaż, nieodpłatne przekazanie uprawnionym podmiotom, stosowany jest jedynie w szczególnych przypadkach i w bardzo ograniczonym zakresie.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Wiesław Kaczmarek

   Warszawa, dnia 15 lutego 2002 r.