IV kadencja

Interpelacja w sprawie sytuacji na rynku cukru i zagrożenia dla przemysłu cukrowniczego w Polsce

Interpelacja nr 1304

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie sytuacji na rynku cukru i zagrożenia dla przemysłu cukrowniczego w Polsce

   Na krajowym rynku cukrowym wystąpiła duża nadwyżka cukru. Nadwyżka pojawiła się w II półroczu ubiegłego roku i z każdym tygodniem rynek cukru ulega coraz większej degradacji. Szacuje się, że nadwyżka cukru z kwoty A jest na poziomie 270-290 tys. ton cukru. Spowodowana została prawdopodobnie poprzez wprowadzenie na rynek krajowy cukru z kwoty B i C, albo zbyt wysoka jest też kwota A. W wyniku tego z dnia na dzień maleją hurtowe i detaliczne ceny cukru. Cena minimalna ustalona na poziomie 2 zł za kg praktycznie nie funkcjonuje. Rynkowe ceny cukru kształtują się na poziomie 1,80 zł/kg, z nasilającą się tendencją spadkową. Realnym zagrożeniem jest spadek cen cukru do poziomu cen na giełdach światowych, tj. 1 zł/kg. Spadek cen cukru powoduje degradację ekonomiczną całej branży cukrowniczej w Polsce. Nawet bardzo nowoczesne i osiągające dotychczas zyski cukrownie zaczynają generować straty, a niektóre ogłaszają już upadłość. Taka sytuacja stwarza też zagrożenie dla utworzenia, a następnie funkcjonowania polskiego koncernu pod nazwą Krajowa Spółka Cukrowa. Cukrownie i holdingi wchodzące w skład Krajowej Spółki Cukrowej muszą mieć środki na restrukturyzację, a o takich być nie może przy obecnej sytuacji na krajowym rynku cukru.

   W związku z powyższym kieruję do pana premiera następujące pytania:

   1. Jaka według Ministerstwa Rolnictwa jest sytuacja na rynku cukru i jaka jest prognoza na rok bieżący i 2003?

   2. Jakie zamierza się podjąć działania i w jakim czasie celem uzdrowienia sytuacji?

   3. Jaki wpływ obecna sytuacja na rynku cukru będzie miała na polskie cukrownictwo? Ile cukrowni w bieżącym roku już ogłosiło upadłość, ile jeszcze upadnie lub jest zagrożonych?

   4. Jakie, z powodu obecnej sytuacji na rynku cukru, jest zagrożenie dla procesu tworzenia Krajowej Spółki Cukrowej i czy na takim rynku ta spółka będzie w stanie konkurować z zachodnimi koncernami cukrowniczymi?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Wiktor Osik

   Łuków, dnia 8 maja 2002 r.