IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 10426
w sprawie wybranych szczegółowych zasad kontraktowania przez NFZ usług medycznych w jednostkach opieki zdrowotnej
Wielce Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Alfreda Owoca, przekazaną przy piśmie Pana Marszałka z dnia 7 lipca 2005 r., znak: SPS-0202-10426/05, dotyczącą zakresu danych o świadczeniodawcy umieszczanych na receptach lekarskich, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zakres danych niezbędnych do wystawienia recepty uregulowany jest przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. Nr 213, poz. 2164), zwanego dalej ˝rozporządzeniem˝. Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, jeżeli receptę wystawia lekarz zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej, lekarz wykonujący zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej, dane dotyczące upoważnionego podmiotu, tj. podmiotu, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę upoważniającą tenże podmiot do wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne), obejmują:
1) nazwę zakładu opieki zdrowotnej, indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej;
2) adres i numer telefonu upoważnionego podmiotu;
3) identyfikator upoważnionego podmiotu lub jego komórki organizacyjnej, jeżeli są one wyodrębnione w jego strukturze, zawierający jeden lub dwa człony rozdzielone znakiem ˝-˝:
4) człon pierwszy stanowi 9 pierwszych znaków części I resortowego kodu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408, z późn. zm.); jeżeli kod nie został nadany lub obowiązek nadania kodu nie dotyczy tego podmiotu, wykorzystuje się 9 pierwszych cyfr jego numeru identyfikacyjnego REGON,
5) drugi człon stanowi część VII resortowego kodu identyfikacyjnego; jeżeli kod nie został nadany lub obowiązek nadania kodu nie dotyczy tego podmiotu, zamiast tej części kodu mogą być podane inne, uzgodnione z Funduszem, trzy cyfry.
Jeżeli recepta jest wystawiana w warunkach innych niż określone w ust. 1, dane dotyczące upoważnionego podmiotu obejmują:
1) imię i nazwisko osoby, która zawarła z Funduszem umowę upoważniającą do wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne;
2) adres i numer telefonu tej osoby;
3) dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny określony w tej umowie, na który składają się:
a) dwie pierwsze cyfry o wartości ˝98˝,
b) dwie następne cyfry będące identyfikatorem oddziału wojewódzkiego Funduszu, który zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne,
c) pięć pozostałych cyfr będących numerem ustalonym przez Fundusz.
Dane dotyczące podmiotu upoważnionego nanoszone są, zgodnie z § 3 ust. 7 rozporządzenia, za pomocą nadruku lub pieczątki. Z analizy powyższych przepisów wynika, iż dane o podmiocie wystawiającym recepty nie muszą koniecznie występować na pieczątce podmiotu upoważnionego do wystawiania recept, mogą one być nadrukowywane na receptach. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że numer umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia nie znajduje się wśród wymaganych danych umieszczanych na receptach. W Ministerstwie Zdrowia trwają obecnie prace wstępne nad opracowaniem projektu nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia, uwzględniające uwagi środowisk medycznych i farmaceutycznych wynikające z rocznego stosowania przepisów rozporządzenia.
W przypadku skierowań wystawianych przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (np. skierowanie na leczenie szpitale, badania diagnostyczne, w tym współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia) czy zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne zakres danych o świadczeniodawcy obejmuje również numer umowy zawartej z Funduszem. Rozwiązanie powyższe zostało przyjęte w § 14 Warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, będących załącznikiem nr 2 do umowy zawartej między świadczeniodawcą a Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto zaznaczyć, iż dane o numerze umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą znajdować się na pieczątce, jak również w postaci nadruku. Przedmiotowa problematyka będzie regulowana rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Sugestie wyrażone w interpelacji Pana Posła Alfreda Owoca zostaną wzięte pod uwagę w trakcie opracowywania przedmiotowego rozporządzenia.
Podsekretarz stanu
Janusz Opolski
Warszawa, dnia 24 sierpnia 2005 r.