IV kadencja
Interpelacja nr 9122
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie osób odpowiedzialnych za prowadzenie prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych w latach 1989-2004
Przeprowadzona w Polsce prywatyzacja w latach 1989-2004 miała charakter żywiołowej wyprzedaży majątku narodowego wypracowanego przez dwa pokolenia Polaków. Tylko nieliczne przypadki wskazują na to, że przedsiębiorstwa przeznaczone do sprzedaży faktycznie sprzedano (wydzierżawiono) ich właścicielom, to jest załogom. Ponadto całemu procesowi prywatyzacji towarzyszyły ogromne afery z udziałem polityków z pierwszych stron gazet. Tezę tą potwierdzają codzienne doniesienia medialne oraz sprawy toczące się przed licznymi komisjami z udziałem elity politycznej.
Państwo polskie poprzez taką prywatyzację w 80% straciło swój majątek narodowy, a więc straciło jakąkolwiek możliwość bycia partnerem wobec państw, które zagrabiły polski majątek narodowy. Wiedzą to robotnicy i chłopi, wiedzą to ludzie pracy, wiedzą to bezrobotni, bezdomni, którzy na swej własnej skórze odczuwają skutki tej antypolskiej polityki kolejnych rządów. Dziś po wielu latach wszystkich rządów można powiedzieć, że za cel główny rządzący postawili sobie ˝odprzemysłowienie˝ Polski.
Była to polityka krótkowzroczna, nastawiona na finansowanie bieżących wydatków poprzez pośpieszną wyprzedaż za bezcen majątku narodowego. O szokującej skali tej krótkowzroczności może świadczyć porównanie sumy uzyskanej na drodze dotychczasowej prywatyzacji ze sprzedaży z dochodem narodowym, który powstawał co roku dzięki temu majątkowi.
Jednakże cały proces prywatyzacji odbywał się przy udziale konkretnych osób decydentów. Byli to ministrowi, wojewodowie, firmy doradczo-konsultingowe działające na zlecenie agend rządowych. W tej sytuacji proszę o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Którzy ministrowie w latach 1989-2004 podejmowali decyzje prywatyzacyjne?
2. Którzy podsekretarze stanu w latach 1989-2004 podejmowali decyzje prywatyzacyjne?
3. Którzy wojewodowie podejmowali decyzje prywatyzacyjne w stosunku do podległych im podmiotów w latach 1989-2004?
4. Jakie firmy doradczo-konsultingowe pracowały dla resortu odpowiedzialnego za prywatyzację w latach 1989-2004?
Proszę o szczegółowe udzielenie odpowiedzi w przedstawionych kwestiach.
Z wyrazami szacunku
Poseł Zdzisław Jankowski
Warszawa, dnia 11 stycznia 2005 r.