IV kadencja
Interpelacja nr 2460
do ministra edukacji narodowej i sportu
w sprawie obowi±zku szkolnego i obowi±zku nauki
Przepisy ustawy o systemie o¶wiaty, ustawy Karta nauczyciela oraz zwi±zane z nimi przepisy zawarte w aktach wykonawczych s± tak skonstruowane, ¿e w³adze samorz±dowe oraz dyrektorzy szkó³ maj± powa¿ne w±tpliwo¶ci, czy realizuj± te przepisy zgodnie z intencjami prawodawcy odno¶nie do obowi±zku szkolnego i obowi±zku nauki.
Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 wrze¶nia 1991 r. o systemie o¶wiaty stanowi: ½Dyrektorzy publicznych szkó³ podstawowych i gimnazjów kontroluj± spe³nianie obowi±zku szkolnego przez dzieci zamieszkuj±ce w obwodach tych szkó³, a gmina kontroluje spe³nianie obowi±zku szkolnego, lub obowi±zku nauki, przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat.
Dyrektorzy w szczególno¶ci:
a) kontroluj± wykonywanie obowi±zków, o których mowa w art. 18 pkt 1, 2 i 5, a tak¿e wspó³pracuj± z rodzicami w realizacji obowi±zku, o którym mowa w art. 18 pkt 3 i 4;
b) prowadz± ewidencjê spe³niania obowi±zku szkolnego oraz obowi±zku nauki.
Art. 15 ust. 2 ww. ustawy mówi: ½obowi±zek szkolny dziecka rozpoczyna siê z pocz±tkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko koñczy 7 lat, oraz trwa do ukoñczenia gimnazjum, nie d³u¿ej jednak ni¿ do ukoñczenia 18 roku ¿ycia½.
Z jednej wiêc strony przepis stanowi, ¿e to dyrektor kontroluje spe³nianie obowi±zku szkolnego, trwaj±cego a¿ do ukoñczenia gimnazjum, nie d³u¿ej jednak ni¿ do 18 roku ¿ycia, z drugiej za¶ gmina ma kontrolowaæ spe³nianie obowi±zku szkolnego lub obowi±zku nauki przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat.
Pojawia siê tu wiêc pewna sprzeczno¶æ, polegaj±ca na tym, ¿e ustawa nak³ada kompetencje w zakresie kontroli spe³niania obowi±zku szkolnego ucznia w wieku 16-18 lat, który nie ukoñczy³ gimnazjum, jednocze¶nie na dwa organy - dyrektora i organ gminy.
Z konstrukcji art. 19 ust. 1 i 2 tej¿e ustawy wynika, ¿e obowi±zki w nim wymienione dotycz± w takim samym stopniu dyrektora szko³y, jak i organu gminy. Zdanie wstêpne wskazuje bowiem podmioty uprawnione do kontroli oraz jej ogólny zakres, a punkty 1 i 2 odnosz±ce siê do tego zdania precyzuj± zakres kontroli i formê jej sprawowania. W±tpliwo¶ci pojawiaj± siê w zetkniêciu powy¿szego przepisu z § 3 rozporz±dzenia MENiS z 18 lutego 2002 r., okre¶laj±cego m.in. sposób prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania.
Przepis ten mówi, ¿e szko³a podstawowa i gimnazjum prowadz± ksiêgê ewidencji dzieci i m³odzie¿y podlegaj±cych obowi±zkowi szkolnemu, w której m.in. odnotowuje siê corocznie, w porozumieniu z gmin±, informacje o spe³nianiu przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat obowi±zku szkolnego lub obowi±zku nauki. Wynika z tego, ¿e prowadzenie ewidencji spe³niania obowi±zku szkolnego lub obowi±zku nauki przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat równie¿ nale¿y do dyrektora szko³y, z zastrze¿eniem, ¿e w tym przypadku ma on wspó³pracowaæ z gmin±. Po có¿ wiêc gmina ma prowadziæ ewidencjê spe³niania obowi±zku szkolnego oraz obowi±zku nauki, skoro ju¿ takowe s± prowadzone przez dyrektorów szkó³?
W±tpliwo¶ci pojawiaj± siê przy konfrontacji art. 16 ust. 5a ustawy o systemie o¶wiaty i art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzaj±ce reformê ustroju szkolnego z art. 6 ustawy Przepisy wprowadzaj±ce...
Przepisy dotycz±ce obowi±zku nauki zosta³y wprowadzone na mocy ustawy z dnia 25 lipca 1998 r. o zmianie ustawy o systemie o¶wiaty (DzU nr 117 z pó¼n. zm.) poprzez dodatnie w art. 16 ustêpu 5a o tre¶ci: ½Po ukoñczeniu gimnazjum obowi±zek nauki spe³nia siê przez uczêszczanie do publicznej lub niepublicznej szko³y ponadgimnazjalnej albo w formach pozaszkolnych½. Art. 6 tej ustawy stanowi, ¿e wchodzi ona w ¿ycie z dniem 1 stycznia 1999 r., z wyj±tkiem przepisów dotycz±cych obowi±zku szkolnego i obowi±zku nauki, które wchodz± w ¿ycie w terminie i na zasadach okre¶lonych w odrêbnej ustawie z dnia 8 stycznia 1999 r. Przepisy wprowadzaj±ce reformê ustroju szkolnego (DzU nr 12, poz. 96 z pó¼n. zm.). Na mocy art. 1 ust. 1 pkt 4 tej¿e ustawy przepisy ustawy o systemie o¶wiaty, w zakresie dotycz±cym obowi±zku nauki realizowanego w szko³ach ponadgimnazjalnych oraz w formach pozaszkolnych, wchodz± w ¿ycie z dniem 1 wrze¶nia 2002 r.
Z powy¿szych przepisów wynika, ¿e obowi±zek nauki rozpoczyna siê po ukoñczeniu gimnazjum i mo¿e byæ realizowany w szko³ach ponadgimnazjalnych lub w formach pozaszkolnych. Przepis ten wszed³ w ¿ycie z dniem 1 wrze¶nia 2002 r., tj. z chwil± ukoñczenia gimnazjum przez pierwszy rocznik.
Z kolei art. 6 ustawy Przepisy wprowadzaj±ce... mówi, ¿e obowi±zkowi nauki podlegaj± równie¿ uczniowie, którzy ukoñczyli o¶mioklasow± szko³ê podstawow±, oraz ¿e obowi±zek ten mo¿e byæ realizowany równie¿ w szko³ach ponadpodstawowych.
W zwi±zku z powy¿szym proszê o odpowied¼ na nastêpuj±ce pytania:
1. Kto kontroluje spe³nianie obowi±zku szkolnego przez ucznia w wieku 17 lat, który nie ukoñczy³ gimnazjum - dyrektor gimnazjum czy gmina?
2. Czy obowi±zki wymienione w art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie o¶wiaty dotycz± w takim samym stopniu dyrektora szko³y, jak i organu gminy? A tym samym czy gmina ma prowadziæ ewidencjê spe³niania obowi±zku szkolnego lub obowi±zku nauki przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat?
3. Je¿eli art. 19 ust. 1 pkt 1 rzeczonej ustawy odnosi siê równie¿ do gminy, to w jaki sposób gmina ma kontrolowaæ wype³nianie przez rodziców obowi±zków wymienionych w art. 18 ustawy?
Jak np. wyegzekwowaæ od rodziców, aby powiadamiali gminê o formie spe³niania obowi±zku szkolnego lub obowi±zku nauki przez m³odzie¿ w wieku 16-18 lat oraz o zmianach w tym zakresie?
Jak gmina ma kontrolowaæ, czy dziecko regularnie uczêszcza na zajêcia szkolne, skoro dyrektorzy szkó³ ponadgimnazjalnych nie maj± obowi±zku przekazywania gminie takich informacji?
4. Porównuj±c ustawê o systemie o¶wiaty z ustaw± Przepisy wprowadzaj±ce reformê ustroju szkolnego: Czy przepisy dot. obowi±zku nauki obejmuj± wy³±cznie uczniów, którzy ukoñczyli gimnazjum i realizuj± ten obowi±zek w szko³ach ponadgminazjalnych lub w formach pozaszkolnych, czy te¿ dotycz± równie¿ tych uczniów, którzy ukoñczyli 8-klasow± szko³ê podstawow± i kszta³c± siê obecnie w szko³ach ponadpodstawowych?
Z powa¿aniem
Pose³ Marek Kuchciñski
Warszawa, dnia 19 grudnia 2002 r.