IV kadencja

Interpelacja w sprawie skutków podatkowych art. 230 Kodeksu spółek handlowych dla kontrahentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Interpelacja nr 456

do ministra finansów

w sprawie skutków podatkowych art. 230 Kodeksu spółek handlowych dla kontrahentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

   Uprzejmie informuję, że w czasie dyżurów poselskich podnoszony jest problem realizacji art. 230 Kodeksu spółek handlowych, z którego wynika, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

   Wprowadzenie tego przepisu miało zapewne służyć ochronie interesów wspólników i wierzycieli spółki.

   W praktyce interpretacja tego przepisu budzi wiele kontrowersji, gdyż niedopełnienie przez zarząd spółki z o.o. obowiązku art. 230 K.s.h. skutkuje nieważnością czynności prawnej. Może to powodować różnorodne negatywne skutki prawne i podatkowe. Np. z § 50 ust. 4 pkt 5c rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wynika, że podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku dokumentów potwierdzających czynności, do których ma zastosowanie art. 58 Kodeksu cywilnego (czynność prawna sprzeczna z ustawą).

   W związku z tym uprzejmie proszę o informację, czy pan premier podejmie decyzje w zabezpieczeniu interesów podatników, współpracującymi ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Stanisław Stec

   Oborniki, dnia 22 stycznia 2002 r.