IV kadencja

Interpelacja w sprawie dramatycznej sytuacji lokalowej w polskich aresztach i zakładach karnych

Interpelacja nr 79

do ministra sprawiedliwości

w sprawie dramatycznej sytuacji lokalowej w polskich aresztach i zakładach karnych

   Szanowna Pani Minister! Ostatnie publikacje prasowe donoszą o niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się system penitencjarny w Polsce. Przeludnienie w aresztach śledczych i zakładach karnych stało się faktem już kilkanaście miesięcy temu. Biorąc pod uwagę dominującą ostatnio tendencję do zwiększania represyjności prawa karnego oraz sukcesywnie podnoszący się poziom przestępczości w naszym kraju, sytuacja w więzieniach nie ulegnie poprawie, a raczej pogorszy się. Dlatego uważam, iż konieczne jest podjęcie przez Ministerstwo Sprawiedliwości działań zmierzających do zmiany obecnie istniejącej sytuacji.

   Normy Kodeksu karnego wykonawczego przewidują co najmniej 3 m2 powierzchni na jednego osadzonego w zakładzie karnym. Tymczasem w wielu jednostkach osadzona jest większa ilość więźniów niż liczba miejsc, jakimi te zakłady dysponują. Dyrektorzy przeludnionych jednostek próbują znaleźć dodatkową powierzchnię, likwidując świetlice, pracownie terapeutyczne i inne pomieszczenia nadające się do adaptacji na więzienne cele.

   Sytuacja taka sprzyja niezadowoleniu, frustracjom, a nawet rozwojowi groźnych patologii wśród więźniów. Prowadzi również do zmniejszenia się bezpieczeństwa i porządku w zakładach karnych. Zmniejsza, a może nawet uniemożliwia realizację podstawowego zadania, jakie stoi przed systemem penitencjarnym, mianowicie resocjalizację więźniów. Ponadto należy dodać, iż wielu skazanych oczekuje na wolności na wykonanie kary. Godzi to w bezpieczeństwo całego kraju i jego obywateli.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się do pani minister z prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie działania zamierza pani podjąć w celu zmiany sytuacji lokalowej panującej w zakładach karnych?

   2. Czy będzie pani podejmować działania zmierzające do zwiększania represyjności polskiego prawa karnego?

   Z wyrazami należnego szacunku

   Poseł Grzegorz Kurczuk

   Lublin, dnia 9 października 2001 r.