IV kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych oraz innych świadczeń na przykładzie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na zapytanie nr 214

w sprawie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych oraz innych świadczeń na przykładzie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu

   W związku z przekazanym (przy piśmie z dnia 25 stycznia 2002 r. - znak: SPS-0203-214/02) - zapytaniem pani poseł Anny Górnej-Kubackiej w sprawie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych oraz innych świadczeń uprzejmie informuję, co następuje:

   Zmiana brzmienia § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 28 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (DzU nr 25, poz. 132, z późn. zm.) podyktowana została m.in. wystąpieniem w tej sprawie rzecznika praw obywatelskich oraz otrzymywaniem wielu skarg na powiatowe urzędy pracy, które wypłacały zasiłki i inne świadczenia z nadmiernym opóźnieniem (nawet pod koniec następnego miesiąca za miesiąc poprzedni). Stosowana praktyka naruszała zasadę sprawiedliwości społecznej i była tym bardziej odczuwalna, że przysługujące bezrobotnym świadczenia stanowiły dla nich niejednokrotnie jedyne źródło utrzymania.

   Zgodnie z art. 24 ust. 7 ustawy z 14 grudnia 1997 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (DzU nr 6. poz. 56, z późn. zm.) i § 6 ww. rozporządzenia zasiłki wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu, a nie miesiącach kalendarzowych.

   Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu prawo do zasiłku przysługuje po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

   Jeżeli zatem bezrobotny zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy np. w dniu 1 marca danego roku, wówczas prawo do zasiłku nabywa z dniem 9 marca (po upływie 7 dni od dnia rejestracji) i okres miesięczny, o którym mowa w ww. ustawie oraz rozporządzeniu obejmuje dni od 9 marca do 8 kwietnia danego roku. A zatem wypłata zasiłku temu bezrobotnemu powinna być dokonana w okresie od 9 do 15 kwietnia, tj. najpóźniej w ciągu 7 dni od upływu okresu, za który jest wypłacany.

   Zasada ta powinna być stosowana także wówczas, gdy w powiatowym urzędzie pracy wprowadzono wypłatę zasiłków i świadczeń za miesiące kalendarzowe. Wówczas w podanym przykładzie wypłata pierwszego zasiłku (za okres od 9 do 31 marca) powinna być dokonana nie później niż do 15 kwietnia.

   Natomiast wypłata zasiłku za kolejne pełne miesiące kalendarzowe osobie, o której mowa w podanym przykładzie, powinna być dokonywana w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy nie później niż 15 dnia następnego miesiąca. Dzień wypłaty zasiłku lub świadczenia nie może przypadać w terminie dłuższym niż miesiąc i 7 dni od dnia, od którego dana osoba nabyła prawo do zasiłku lub świadczenia.

   Biorąc pod uwagę, że osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku i świadczenia przedemerytalnego rejestrują się w różnych terminach, również w różnych terminach może być ustalany termin wypłaty tych zasiłków i świadczeń.

   W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów ww. rozporządzenia do wszystkich samorządów powiatowych (powiatowych urzędów pracy) zostało skierowane stosowne wyjaśnienie w tej sprawie.

   Minister

   Jerzy Hausner

   Warszawa, dnia 18 lutego 2002 r.