IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 2026
w sprawie interpretacji art. 5 ustawy o transporcie drogowym
Szanowny Panie Marszałku! W trybie art. 194 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przesyłam odpowiedź na interpelację pana posła Edmunda Borawskiego w sprawie interpretacji art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU nr 125, poz. 1371, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 3 w związku z art. 8 ustawy o transporcie drogowym, licencji na wykonywanie transportu drogowego udziela się przedsiębiorcy (niekoniecznie przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie transportu) na jego wniosek. Jednym z warunków jej uzyskania jest legitymowanie się certyfikatem kompetencji zawodowych przynajmniej przez jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem.
Do osób zarządzających przedsiębiorstwem należy zaliczyć osoby mające zasadniczy, decydujący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zdolne do podejmowania prawnie skutecznych czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Do kręgu tych osób poza ścisłym kierownictwem przedsiębiorstwa (prezes, zarząd, przedsiębiorca, jeżeli jest osobą fizyczną) należy zaliczyć także osoby odpowiednio umocowane do podejmowania czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w zakresie wykonywania transportu drogowego, a w szczególności zawierania umów przewozu, nabywania i zbywania przedmiotów zaliczanych do środków trwałych przedsiębiorstwa, w tym np. środków transportu, czy też upoważnienie do zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Do pełnomocnictwa o najszerszym zakresie umocowania należy również prokura w odniesieniu do spółek handlowych. Zakres zatem udzielonego danej osobie pełnomocnictwa decyduje o tym, czy dana osoba może być zaliczona do kręgu osób zarządzających przedsiębiorstwem.
W przypadku ubiegania się o licencję na transport drogowy przez przedsiębiorców działających w formie spółki cywilnej wystarczającym jest posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych przez jednego ze wspólników tej spółki. W świetle art. 865 K.c. należy uznać, że każdy ze wspólników spółki cywilnej będący uprawnionym i zobowiązanym do prowadzenia spraw spółki jest osobą zarządzającą przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym.
W przypadku przedsiębiorcy, którego podstawową działalnością jest działalność inna niż transportowa, przedsiębiorca ten nie ma obowiązku posiadać licencji na wykonywanie transportu drogowego, ma jedynie obowiązek posiadać wydane przez organ właściwy dla siedziby przedsiębiorcy zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne (art. 33 ustawy). W sytuacji, gdyby przedsiębiorca ten chciał również wykonywać obok innej działalności zarobkowo transport drogowy, powinien wystąpić z wnioskiem o jej udzielenie do organu właściwego w sprawach udzielania licencji (art. 7 ustawy). W takiej sytuacji wystarczające jest posiadanie przez przedsiębiorcę odpowiedniej licencji - bez obowiązku posiadania zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne, o ile tymi samymi pojazdami wykonywany jest przewóz na potrzeby własne i transport drogowy.
Ponieważ uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych (jako jednego z niezbędnych warunków uzyskania licencji) wymaga wykazania się wiedzą oraz praktyką niezbędnymi do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego (art. 37 ust. 1), należy uznać, że osoby kierujące w takich przedsiębiorstwach działami transportu (pełniące funkcje kierownicze, decyzyjne),, jako mające zasadniczy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości mogą być uznane za osoby zarządzające przedsiębiorstwem.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Andrzej Piłat
Warszawa, dnia 8 października 2002 r.