IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie ustanowienia specjalnej taryfy pocztowej ze znaczną zniżką na przesyłanie książek, prasy i czasopism specjalistycznych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury

na interpelację nr 2094

w sprawie ustanowienia specjalnej taryfy pocztowej ze znaczną zniżką na przesyłanie książek, prasy i czasopism specjalistycznych

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z nadesłaną przy piśmie z dnia 8 października 2002 r. znak: SPS-0202-2094/02 interpelacją posła Jana Kochanowskiego w sprawie ustanowienia specjalnej taryfy pocztowej ze znaczną zniżką na przesyłanie książek, prasy i czasopism specjalistycznych, chciałbym przedstawić w sprawie, co następuje:

   Podniesiona przez pana posła kwestia promowania czytelnictwa w naszym kraju m.in. poprzez zwiększenie dostępu do wydawnictw specjalistycznych dla środowisk wiejskich i małomiasteczkowych w celu wyrównania szans tymże grupom jest ze względów społecznych niezwykle istotna. Z uwagi jednak na złożony charakter problemu wymaga kompleksowego rozważenia wszelkich jego aspektów.

   Nawiązując do konkretnej propozycji pana posła ustanowienia specjalnej taryfy pocztowej ze znaczną zniżką na przesyłanie książek, pracy i czasopism specjalistycznych, pragnę zauważyć, iż problem ten w głównej mierze dotyczy nie tyle Poczty Polskiej, co dystrybutorów zajmujących się kolportażem wydawnictw. Wprowadzenie ewentualnej promocyjnej ceny za doręczanie wydawnictw dla ww. środowisk powinno dotyczyć także tej grupy przedsiębiorców.

   Wprowadzenie taryfy ze zniżką za doręczanie wydawnictw w omawianym zakresie wiąże się z koniecznością dokonania rekompensaty przedsiębiorcy świadczącemu usługi objęte zniżką, w wysokości odpowiadającej utraconym rzez niego z tego tytułu dochodom. Nie bez znaczenia jest tu zatem kwestia rozpoznania skali sygnalizowanego przez pana posła problemu w obszarze całego kraju m.in. poprzez:

   - doprecyzowanie ewentualnego kręgu podmiotów uprawnionych do korzystania ze zniżki w opłatach, w szczególności, które środowiska będą zaliczane do ˝środowisk małomiasteczkowych˝, przykładowo jeśli wzięlibyśmy pod uwagę populację np. w miastach poniżej 5 tys. mieszkańców, to ludność w nich zamieszkująca stanowi ok. 2,3% ogółu ludności kraju. Ponadto należałoby doprecyzować, które grupy specjalistów poza wymienionymi jako przykładowe przez pana posła (nauczyciele, lekarze, architekci, inżynierowie, prawnicy) byłyby uprawnione do korzystania ze zniżki. Chciałbym także, mając na uwadze generalny cel przyświecający inicjatywie pana posła, tj. wyrównywanie szans specjalistom ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych w zakresie dostępu do wiedzy, poddać pod rozwagę ewentualne poszerzenie kręgu uprawnionych o środowisko młodzieżowe i rolników,

   - określenie tytułów poszczególnych wydawnictw, które miałyby być objęte zniżką za doręczenie.

   Przedstawiając powyższe, pragnę zwrócić uwagę, że zobowiązanie podmiotów (kolporterzy, poczta) do doręczania wydawnictw po zniżonej cenie ze względu na konsekwencje finansowe wymagałoby wprowadzenia rozwiązań systemowych w postaci regulacji ustawowej, podobnie jak to ma miejsce w przypadku obowiązkowych egzemplarzy bibliotecznych. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (DzU nr 152, poz. 722) przesyłki zawierające takie egzemplarze zwolnione są z opłat pocztowych. Wprowadzenie takiej regulacji rodziłoby skutki dla budżetu państwa do wysokości utraconych przez podmioty doręczające wydawnictwa w ww. zakresie korzyści z tytułu stosowania specjalnych, niższych taryf.

   Wobec powyższego proponuję rozważenie innego, w mojej ocenie równie skutecznego sposobu rozwiązania tego problemu, a mianowicie zainicjowania przez posłów utworzenia fundacji, która zajmowałaby się wspieraniem czytelnictwa w kraju. Środki potrzebne na jej funkcjonowanie pochodziłyby z budżetu państwa.

   Biorąc pod uwagę zakres działania fundacji - rozwój czytelnictwa jest jednym z priorytetów polityki kulturalnej państwa, powinna ona zostać poddana nadzorowi ministra kultury, a środki przeznaczone w ustawie budżetowej na ten cel powinny być zapisane w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.

   Przedstawiając powyższe, pozostaję z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Krzysztof Heller

   Warszawa, dnia 18 października 2002 r.