IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przeniesienia 1 Brygady Obrony Terytorialnej z Gdańska oraz wykorzystania kadry rozformowanych jednostek wojskowych w Lęborku

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 66

w sprawie przeniesienia 1 Brygady Obrony Terytorialnej z Gdańska oraz wykorzystania kadry rozformowanych jednostek wojskowych w Lęborku

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Jana Sieńki w sprawie przeniesienia 1. Brygady Obrony Terytorialnej (BOT) z Gdańska oraz wykorzystania kadry rozformowanych jednostek wojskowych w Lęborku (66) uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   ˝Program przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych RP w latach 2001-2006˝ zapoczątkował przeprowadzenie głębokiej reformy polskich sił zbrojnych, która zakłada m.in. lepsze zagospodarowanie infrastruktury koszarowej przez perspektywiczne jednostki wojskowe, zmiany w proporcjach korpusów osobowych kadry zawodowej na rzecz podoficerów, a także zmianę struktury zatrudnienia pracowników wojska. Pozwolę sobie zauważyć, iż potrzeba dokonania tak wielkich zmian jest powszechnie akceptowana. Należy jednak liczyć się z tym, iż pociągnie to za sobą także negatywne - w sensie społecznym - skutki, takie jak zwolnienia kadry oraz pracowników.

   Sytuacja taka zaistniała m.in. w garnizonie Lębork, gdzie po rozformowaniu 8. batalionu rozpoznawczego i 19. batalionu saperów i powstała potrzeba znalezienia zatrudnienia dla ok. 150 żołnierzy, głównie w jednostkach Pomorskiego Okręgu Wojskowego i 1. Korpusu Zmechanizowanego. Zaistniała także konieczność zwolnienia ok. 80 pracowników wojska. Równocześnie pozwolę sobie podkreślić, że zwolnienia objęły wyłącznie pracowników etatowych tych jednostek, natomiast znaczna część pracowników z tzw. zaplecza obsługowego nie straciła miejsc pracy. Dotyczy to pracowników np. Wojskowej Administracji Koszar, pralni itp. W konsekwencji zwolniono tylko tych pracowników, dla których wskutek przeniesienia lub likwidacji jednostki ta ostatnia straciła status pracodawcy. Jednakże w przyszłości nie wyklucza się wznowienia w jednostkowych przypadkach zatrudnienia uprzednio zwolnionych pracowników z likwidowanych lub przeniesionych jednostek w Lęborku.

   Natomiast na mocy decyzji ministra obrony narodowej nr Pf-15/Org./P5 z dnia 28 lutego 2001 r. 1. Brygada Obrony Terytorialnej zostanie przedyslokowana z Gdańska do Lęborka w terminie do dnia 30 czerwca 2002 r. Brygada przeniesiona będzie w dotychczasowym kształcie organizacyjnym. Oznacza to, że przeniesienie nastąpi wraz z istniejącym stanem osobowym i sprzętem. W wyniku przeprowadzonych rozmów kadrowych ustalono, że wszyscy żołnierze zawodowi deklarują chęć przejścia do nowego miejsca dyslokacji. W związku z powyższym w najbliższym czasie nie zostanie wydany nowy etat i nie będzie nowych stanowisk umożliwiających zagospodarowanie nadwyżki kadrowej z rozformowywanego 8. batalionu rozpoznawczego i 19. batalionu saperów.

   Możliwości zatrudnienia w 1. BOT można ocenić na podstawie jej akutalnego stanu zatrudnienia. Brygada liczy 508 stanowisk wojskowych, w tym 119 przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych. Nie występują natomiast etatowe stanowiska dla pracowników wojska. Wszyscy pracownicy (75 osób) zatrudnieni są w ramach tzw. planu zatrudnienia wynikającego z rzeczywistych potrzeb kadrowych i specyfiki 1. BOT w Gdańsku. Aktualnie tylko 7 stanowisk przeznaczonych dla kadry zawodowej nie jest obsadzonych, co oznacza brak realnej możliwości zatrudnienia w strukturach 1. BOT żołnierzy z Lęborka.

   Ponadto zgodnie z ˝Planem zamierzeń organizacyjnych i dyslokacyjnych SZ RP na lata 2002-2003˝ przewiduje się zmniejszenie liczebności 1. BOT w 2002 r. o ok. 200 stanowisk wojskowych, w tym o ok. 40 żołnierzy zawodowych. Realizacja tego przedsięwzięcia pogłębi problemy kadrowe i zminimalizuje możliwość zatrudnienia kadry i pracowników wojska z jednostek rozformowywanych.

   Zdaję sobie sprawę z faktu, że każda restrukturyzacja i dyslokacja jednostek wojskowych tworzy niekorzystną sytuację, szczególnie w środowisku zwalnianych pracowników wojska. Niemniej jednak jako minister obrony narodowej muszę kierować się przede wszystkim potrzebami obronności państwa i interesem sił zbrojnych RP. Zmuszony jestem zatem poinformować pana marszałka, że propozycja zagospodarowania kadry i pracowników wojska z rozformowywanych jednostek w garnizonie Lębork, zaproponowana w interpelacji pana posła J. Sieńki, nie jest możliwa do realizacji.

   Przekazując powyższe wyjaśnienia, pozwolę sobie wyrazić nadzieję, iż uzna je pan marszałek ze zrozumieniem.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Jerzy Szmajdziński

   Warszawa, dnia 7 stycznia 2002 r.