IV kadencja
Odpowiedź ministra kultury - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 3436
w sprawie uchylenia przepisu, który zwalniał wdowy lub wdowców - emerytów i rencistów po kombatantach z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w związku z nowelizacją rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Zdzisława Jankowskiego w sprawie uchylenia przepisu, który zwalniał z opłat abonamentowych wdowy lub wdowców - emerytów i rencistów po kombatantach za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w związku z nowelizacją rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zgodnie z informacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uprzejmie informuję, co następuje.
Przepis § 4 ust. 3 pkt. 2 i 3 rozporządzenia KRRiT z dnia 27 czerwca 1996 r. (DzU Nr 82, poz. 383, z późn. zm.) wskazywał, iż zwolnienie od opłat za używanie odbiorników rtv przysługiwało kombatantom i innym osobom uprawnionym emerytom, rencistom i inwalidom - na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2002 r. Nr 42, poz. 371) oraz wdowom i wdowcom - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych na podstawie ww. ustawy.
Zwolnienie od opłat abonamentowych rtv przysługiwało ww. osobom, jeżeli nie korzystały ze zwolnień z innego tytułu np. z racji ukończenia 75 lat, inwalidztwa wojennego i wojskowego, zaliczenia do I grupy inwalidów, zaliczenia do znacznego stopnia niepełnosprawności, pobierania zasiłku stałego lub renty socjalnej z pomocy społecznej.
Kwoty wynikające ze zwolnienia kombatantów i innych osób uprawnionych z opłat abonamentowych rtv podlegały refundacji przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z Państwowego Funduszu Kombatantów.
Dnia 15 listopada 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (DzU Nr 181, poz. 1515), zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 2003 r. dotychczasowe świadczenia wynikające z ustawy kombatanckiej, w tym m.in. zwolnienie z opłat abonamentowych rtv, zostały zastąpione dodatkiem kompensacyjnym, który wynosi 15% dodatku kombatanckiego miesięcznie.
Od dnia 1 stycznia 2003 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych nie ma obowiązku refundacji zwolnień kombatantów od opłat abonamentowych rtv z Państwowego Funduszu Kombatantów na rzecz KRRiT.
Wiadomości o zastąpieniu m.in. zwolnienia z opłat abonamentu rtv przez dodatek konsumpcyjny i wyjaśnienia zmian przepisów regulujących uprawnienia kombatanckie były kilkakrotnie publikowane w wydawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych biuletynie ˝KOMBATANT˝ oraz szeroko prezentowane na łamach prasy.
W ślad za ustawą z dnia 11 października 2002 r. Krajowa Rada zobowiązana była do wydania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat abonamentowych rtv, które uchylało stosowne zapisy dotyczące kombatantów i innych osób uprawnionych (rozporządzenie KRRiT z dnia 14 stycznia 2003 r., DzU Nr 7, poz. 92).
Powyższa zmiana spowodowała, że kombatanci - zgodnie z § 6 ust. 2 cyt. rozporządzenia, tj. przepisami powszechnie obowiązującymi wszystkich abonentów rtv - byli zobowiązani, osobiście lub przez upoważnione osoby, zgłosić w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca stałego pobytu zmianę stanu prawnego lub faktycznego, który ma wpływ na uzyskanie zwolnienia w terminie 14 dni od chwili nastąpienia takiej zmiany. Kombatanci i osoby represjonowane, którym nie przysługiwało zwolnienie z opłat abonamentowych rtv z innego tytułu oraz którzy w terminie do dnia 14 stycznia 2003 r. nie dokonali stosownych zmian, mieli obowiązek uiszczania opłat (na ten cel m.in. był przeznaczony dodatek kompensacyjny) wraz z przypadającymi odsetkami ustawowymi za zwłokę.
Przepisy ustawy z dnia 11 października 2002 r. i rozporządzenia KRRiT z dnia 14 stycznia 2003 r., chociaż nie były krzywdzące dla środowiska kombatanckiego, wzbudziły jego powszechny protest.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, widząc konieczność rozwiązania zaistniałego problemu w sposób respektujący interes oraz godność kombatantów i osób uprawnionych, na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2003 r. przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Przedmiotowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 30 kwietnia 2003 r. Nr 73, poz. 668.
Rozporządzenie to zwolniło z dniem 1 stycznia 2003 r. kombatantów i inne osoby uprawnione na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz wdowy i wdowców - emerytów i rencistów po kombatantach i innych osobach uprawnionych na podstawie tej ustawy, którzy w dniu 31 grudnia 2002 r. byli uprawnieni do uzyskania zwolnienia z opłat abonamentowych z innego tytułu (ukończenia 75 lat, niepełnosprawności, inwalidztwa wojennego itp.) bez konieczności wnoszenia opłat abonamentowych rtv za okres od dnia 1 stycznia 2003 r.
W związku z tym zaległości w opłatach abonamentowych rtv za okres od dnia 1 stycznia 2003 r., naliczone przez jednostki Poczty Polskiej, zostały anulowane.
Rozporządzenie KRRiT uregulowało także problem tych osób, które potwierdzając uprawnienia do zwolnienia od opłat w urzędach pocztowych wniosły opłaty abonamentowe rtv wraz z odsetkami za zwłokę za kilka miesięcy 2003 r. Osoby te mogą ubiegać się w urzędach pocztowych o zwrot wniesionych opłat.
Z poważaniem
Minister
Waldemar Dąbrowski
Warszawa, dnia 6 czerwca 2003 r.