IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie decyzji o rozformowaniu 3. Pułku Saperów w Dębicy

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 631

w sprawie decyzji o rozformowaniu 3. Pułku Saperów w Dębicy

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Marii Zbyrowskiej w sprawie decyzji o rozformowaniu 3. Pułku Saperów w Dębicy (631), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Pragnę na wstępie poinformować, że pułk będący przedmiotem interpelacji jest już rozformowany, dokonało się to z dniem 31 grudnia 2001 r., zaś garnizon Dębica ulegnie ˝likwidacji˝ do dnia 31 marca br. Tak więc trudno mówić o zamiarze likwidacji, bowiem jest to już fakt.

   Podjęta decyzja to efekt zmian w siłach zbrojnych RP związanych z ograniczeniem liczebności wojska do poziomu ok. 150 tys. stanowisk etatowych czasu pokoju przewidzianej w ustawie z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz o finansowaniu sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 76, poz. 804). Takie założenia muszą skutkować likwidacją oraz znaczną redukcją stanów osobowych wybranych jednostek wojskowych.

   Dotyczy to głównie zmian w składzie strukturalnym i ilościowym związków operacyjnych i taktycznych, a także modernizacji systemów dowodzenia oraz uzbrojenia. Potrzeby sił zbrojnych wynikają bezpośrednio z prognozowanych zagrożeń militarnych, zobowiązań sojuszniczych, jak również zagrożeń pozamilitarnych.

   Decyzja o rozformowaniu omawianego pułku i likwidacji garnizonu Dębica została podjęta po przeprowadzeniu wnikliwych prac analitycznych w Sztabie Generalnym WP oraz Dowództwie Wojsk Lądowych, których wynikiem było przyjęcie nowego modelu funkcjonowania Wojsk Lądowych. Kierowano się przy tym względami operacyjnymi, stanem wyposażenia oraz możliwościami prowadzenia szkolenia. Brano także pod uwagę ogólne koszty utrzymania infrastruktury wojskowej.

   Ponadto decyzja ta jest następstwem oceny realnych możliwości finansowania sił zbrojnych przez budżet państwa. Przy jej podejmowaniu analizowano również kwestie związane z bezpieczeństwem społeczeństwa w zakresie likwidacji niewypałów i niewybuchów, a także skutków klęsk żywiołowych. Niech mi wolno będzie poinformować, że w woj. podkarpackim w odległości ok. 100 km od Dębicy, w Nisku, stacjonuje inżynieryjna jednostka wojskowa, która jest w stanie wypełniać te zadania również na rzecz tej społeczności lokalnej, a które realizował dotychczas 3. Pułk Saperów.

   Mając powyższe na względzie, jak również poruszony przez panią poseł wątek ˝bardziej efektywnych oszczędności w WP˝, pozwolę sobie poinformować, iż kierując się wytyczną prezesa Rady Ministrów z exposé, kierowane przeze mnie Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje koncepcję ˝tańszego państwa˝. Szanując pieniądze podatników, Wojsko Polskie stara się zapewnić bezpieczeństwo państwa, przyjmując optymalne pod względem operacyjnym rozwiązania, przy jednoczesnym racjonalnym sposobie finansowania sił zbrojnych RP.

   Przekazując powyższe wyjaśnienia, pozwolę sobie żywić nadzieję, że przyjmie je pan marszałek ze zrozumieniem.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Jerzy Szmajdziński

   Warszawa, dnia 11 marca 2002 r.