IV kadencja
Interpelacja nr 4736
do ministra środowiska
w sprawie planowanej budowy elektrowni wiatrowej w dolinie Noteci oraz jej wpływu na środowisko
Szanowny Panie Ministrze! Na terenie czterech pilskich gmin: Szamocina, Chodzieży, Budzynia i Margonina firma Geowat z Piły planuje wybudować fermę wiatrową z 250 wiatrakami. Każdy wiatrak ma mieć 120 m wysokości, rozpiętość skrzydeł 80 m moc 2 megawatów i ważyć ok. 200 ton. 114 wiatraków ma stanąć w samym sercu doliny Noteci.
Elektrownie wiatrowe to obecnie bardzo modny producent czystej energii, jednak jak się okazuje mogą być też olbrzymim zagrożeniem dla środowiska, ponieważ jak wynika z obserwacji w innych krajach o wiatraki rozbijają się przelatujące ptaki. Takie zagrożenie niesie ze sobą również budowa elektrowni wiatrowych w dolinie Noteci - jednej z większych tras migracji ptaków w Polsce. W czasie przelotów może rozbijać się o wiatraki od 1 do 3 proc. wędrujących ptaków, a to jest, przy masowych przelotach, tysiące zabitych ptaków.
Dla niektórych gatunków to jedna z najważniejszych tras wędrówek, to także miejsce odpoczynku i zakładania gniazd. Dolina Noteci to skupisko orłów bielików, orlików krzykliwych, błotniaków, kulików wielkich, rycyków, bekasów kszyków, czajek, bocianów, żurawi, trasa wędrówek syberyjskiego łabędzia czarnodziobego, a gdyby stanęły tam wiatraki ich los byłby zagrożony.
Dla władz samorządowych to nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu, a dla inwestorów to bardzo dobry interes. Jaką jednak cenę będzie musiało zapłacić za to środowisko? Zainteresowani inwestycją nie przejmują się apelami ekologów uznając, że są to ˝teoretyczne dywagacje, na które nie ma dowodów˝. Jednak ekolodzy popierają swoje zdanie wieloma badaniami i regulacjami w innych krajach. W Europie i USA lokalizacja elektrowni wiatrowych jest normowana prawnie. Reguluje to np. konwencja berneńska o ochronie wędrownych gatunków, którą ratyfikowała również Polska. Stały komitet tej konwencji w grudniu 2002 r. uchwalił dokument mówiący m.in. o tym, gdzie można budować takie elektrownie. Ich budowa jest zabroniona w ważnych ostojach ptaków, na terenach chronionych w ramach sieci Natura 2000.
Zgodnie z informacjami eksperta zajmującego się elektrowniami wiatrowymi w Europejskim Centrum Energii Odnawialnej, na zlecenie Ministerstwa Środowiska jest przygotowywany projekt ustawy o wykorzystaniu odnawialnych zasobów energii, w którym miałyby się znaleźć zalecenia określające, gdzie powinno się, a gdzie nie, lokalizować elektrownie wiatrowe.
Dlatego proszę o odpowiedź:
1. Czy Ministerstwo Środowiska widzi istniejące zagrożenie elektrowni wiatrowych na środowisko?
2. Jak Ministerstwo planuje uregulować sprawę lokalizacji elektrowni wiatrowych w odniesieniu do ochrony wędrujących ptaków?
3. Czy planowana inwestycja w Dolinie Noteci jest zgodna z prawem ochrony środowiska i jakie to będzie miało konsekwencje dla wędrujących tamtędy gatunków ptaków?
4. Czy Minister nie widzi możliwości, w obawie o przetrwanie cennych gatunków ptaków, przesunięcia lokalizacji wiatraków o 5-10 km dalej, poza dolinę Noteci, tak jak problem ten reguluje się w innych krajach zachodniej Europy i USA?
Z poważaniem
Poseł Renata Beger
Warszawa, dnia 8 września 2003 r.