IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie realizowania misji mediów publicznych wobec polskich seniorów

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 9590

w sprawie realizowania misji mediów publicznych wobec polskich seniorów

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Tomasza Mamińskiego w sprawie realizowania misji mediów publicznych wobec polskich seniorów, przesłaną przez Pana Marszałka przy piśmie (sygn. SPS-0202-9590/05), a także zgodnie z dodatkowymi informacjami uzyskanymi od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i przekazanymi przy piśmie z dnia 2 czerwca br. (znak WSW-052-9/2005/7), uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących, kolejnych wyjaśnień:

   Uprzejmie przekazuję, że Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Pani Danuta Waniek poinformowała, iż Panowie Jan Dworak, Prezes TVP S.A., i Andrzej Siezieniewski, Prezes Polskiego Radia S.A., przekazali (z opóźnieniem) wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie. W swoich stanowiskach podkreślili, że zarówno TVP SA, jak i Polskie Radio SA prezentują szeroką ofertę programową, w której poruszane są tematy interesujące seniorów. Jednocześnie przedstawili przykłady audycji poruszających tematykę ludzi starszych.

   Pan Prezes Siezieniewski poinformował o opracowaniu ˝Strategii Programowej Polskiego Radia SA˝, która uwzględnia potrzeby medialne słuchaczy wszystkich grup wiekowych. Z przeprowadzonych przez SMG/KRC ogólnopolskich badań wynika, że podstawowym programem radiowym ˝pokolenia polskich seniorów ˝jest Program 1 Polskiego Radia. Pan Prezes Siezieniewski przedstawił również zestawienie konkretnych audycji (za IV kwartał 2004 r. i I kwartał 2005 r.), które były skierowane bezpośrednio do pokolenia polskich seniorów. Były to m.in. w Programie 1 PR SA:

   - Bestsellerowa audycja ˝Mijają lata, zostają piosenki˝

   - Magazyn Cztery Pory Roku

   - Magazyn Obudź się

   - Reportaże z cyklu:

   - Wieczór odkrywców

   - Nocne spotkania

   - Wieczór z Jedynką

   - Teatr Polskiego Radia

   - Przed północą

   - Muzyczna Jedynka

   - Audycje cykliczne:

   - Mijają lata, zostają piosenki

   - Nocne spotkania, cykl: Nocne radio retro

   - Dziesiątka z hakiem

   - Osobisty pamiętnik słuchacza

   - Strażnik pamięci - Marian Sellin. Audycja o roli tradycji w życiu społeczeństw.

   Znając zawartość Programu 2 (muzyka, literatura, publicystyka), można stwierdzić, że kryterium wieku nie ma zastosowania do klasyfikacji audycji.

   Z kolei w Programie 3 ukazały się dwa cykle:

   - Zagadkowa niedziela

   - Za, a nawet przeciw.

   W programie 4 (Radio Bis) tematyka odnosząca się do seniorów pojawiała się w cyklu ˝Zostaw wiadomość˝.

   Innym elementem działalności Polskiego Radia SA jest ˝Kawiarenka Radia Retro˝ - z comiesięcznymi koncertami dla ludzi starszych w Studiu im. Lutosławskiego lub im. Agnieszki Osieckiej.

   Ponadto Prezes Siezieniewski poinformował, że w witrynie Polskiego Radia jest strona poświęcona osobom starszym.

   Z kolei Pan Prezes TVP SA wymienił przykładowe programy skierowane do polskich seniorów. Są to m.in.:

   - Kiosk przy Wspólnej

   - Szansa na życie

   - Recepty jedynki

   - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

   - Między nami

   - Kawa czy herbata.

   Zarówno Pan Prezes Siezieniewski, jak i Prezes Dworak podkreślili, że nie chcą tworzyć audycji dla ściśle wybranych grup, dlatego przyjęli formułę programów, w których sprawy dotyczące ludzi starszych przedstawiane są w pasmach przeznaczonych dla szerszego audytorium. Możliwość taką gwarantuje art. 13 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531). Ustawa o radiofonii i telewizji jednoznacznie stanowi, iż nie jest możliwe nakazanie nadawcom wyemitowania określonej informacji, audycji, programu. Mówi o tym art. 14 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, który brzmi: ˝Nałożenie na nadawcę obowiązku lub zakazu rozpowszechniania określonej audycji lub przekazu może nastąpić wyłącznie na podstawie ustawy˝.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Ryszard Mikliński

   Warszawa, dnia 16 czerwca 2005 r.