IV kadencja

Interpelacja w sprawie odmowy przedłużenia przez MENiS zezwolenia na działalność Profesjonalnej Szkoły Biznesu - Szkoły Wyższej w Krakowie

Interpelacja nr 1289

do ministra edukacji narodowej i sportu

w sprawie odmowy przedłużenia przez MENiS zezwolenia na działalność Profesjonalnej Szkoły Biznesu - Szkoły Wyższej w Krakowie

   Mając na uwadze kilkuletni dorobek dydaktyczny i naukowy, stworzoną bazę materialną oraz dobro związanej z niepaństwową Profesjonalną Szkołą Biznesu - Szkołą Wyższą w Krakowie, kadrą nauczycieli akademickich, a zwłaszcza kształcących się w niej studentów, zwracam się do szanownej pani minister z następującymi pytaniami:

   1) Czy ministerstwo, podejmując decyzję o odmowie przedłużenia ważności zezwolenia na działalność tej uczelni, nie powinno było dokonać przede wszystkim uprzedniej rzetelnej i wnikliwej oceny jej pracy dydaktycznej według jasnych i obiektywnych kryteriów?

   2) Czy słuszne jest obciążenie tej uczelni konsekwencjami braku uregulowań w przepisach dotyczących szkolnictwa wyższego, relacji między nią a jej założycielami?

   3) Dlaczego przy dokonywaniu surowej oceny sposobu funkcjonowania tej uczelni nie uwzględniono:

   a) braku nadzoru ze strony ministerstwa przez pierwsze cztery lata jej działalności,

   b) trudności związanych z tworzeniem uczelni od podstaw,

   c) niemożliwych do uniknięcia błędów wynikających z konieczności posługiwania się w jej działalności niejasnymi i ogólnikowo sformułowanymi przepisami prawa o szkolnictwie wyższym przy niemal całkowitym braku wykładni sądowej,

   d) faktu usunięcia przez władze uczelni ogromnej większości stwierdzonych przez kontrolę MENiS (przeprowadzoną w połowie 1998 r. i 2000 r.) uchybień i nieprawidłowości?

   4) Czy mając na uwadze dotychczasowy dorobek uczelni oraz trudne uwarunkowania jej prowadzenia, zwłaszcza w początkowym okresie, nie należałoby stworzyć warunków do dalszego jej funkcjonowania pod ściślejszym, ale bardziej życzliwym nadzorem ministerstwa?

   Niepaństwowa Profesjonalna Szkoła Biznesu - Szkoła Wyższa w Krakowie została utworzona przez założyciela spółkę z o.o. ˝Wiktor˝ w Krakowie na podstawie zezwolenia ministra edukacji narodowej z 25 stycznia 1994 r. ważnego przez okres 4 lat, przedłużanego następnie dwukrotnie na okresy roczne, w sumie do dnia 30 września 2000 r.

   Do chwili obecnej szkołę tę ukończyło ok. 5000 studentów z tytułem licencjata w dużej części kontynuując naukę na innych uczelniach i uzyskując stopień magistra, co najdobitniej świadczy o wysokim poziomie nauczania w PSB - SW w Krakowie.

   Uczelnia dysponuje dwoma sąsiadującymi ze sobą budynkami o pow. użytk. do 2000 m2, na których mieszczą się sale wykładowe i ćwiczeń (26), wyposażone sale komputerowe (siedem) i laboratoria, biblioteka z księgozbiorem obejmującym ponad 10 000 pozycji oraz czytelnia.

   Uczelnia dysponuje również akademikiem, a zatem bazę materialną można uznać za zadowalającą, a nawet dobrą.

   Korzystnie przedstawia się również stan kadry dydaktycznej rekrutującej się ze znanego ze swych osiągnięć środowiska krakowskiego i liczącej ponad 170 osób, w tym 13 z tytułem profesora i doktora habilitowanego zatrudnionych w pełnym wymiarze na umowę o pracę.

   Uczelnia posiada jeden wydział: marketing i zarządzanie, w ramach którego realizowane są różnorodne specjalności w oparciu o programy autorskie zatwierdzone przez MEN.

   Uczelnia realizuje badania naukowe, organizuje konferencje naukowe, jej pracownicy uczestniczą też w konferencjach organizowanych przez inne jednostki, posiada też własne wydawnictwo, które np. w 1998 r. wydało 41 pozycji, głównie podręczników akademickich w nakładzie znacznie przekraczającym 100 tys. egzemplarzy, wydawane są też własne zeszyty naukowe.

   W latach 1998 i 2000 zostały przeprowadzone przez MEN kontrole, które wykazały różne uchybienia i nieprawidłowości w funkcjonowaniu PSP - SW w Krakowie wynikające głównie z braku doświadczenia, niejasności przepisów i braku ich wykładni.

   Zdecydowaną większość tych uchybień usunięto wkrótce po ich ujawnieniu, co jednak nie znalazło wystarczającego uznania w MEN, które odmówiło zgody na dalszą działalność tej uczelni.

   Ponieważ nie mam pełnego przekonania co do słuszności tej decyzji, uważam niniejszą interpelację za słuszną i uzasadnioną, tym bardziej, że uczelnia ta jest wysoko notowana w rankingach szkół wyższych niepaństwowych.

   Nadmieniam jednocześnie, że w powyższej sprawie składali już niestety bezskutecznie interpelacje w okresie sprawowania funkcji premiera przez pana prof. Jerzego Buzka posłowie z Krakowa, Kazimierz Chrzanowski, Anna Filek, Bronisław Cieślak, a ponadto poseł Jerzy Jaskiernia i ówczesny wicemarszałek Sejmu Marek Borowski.

   Poseł Kazimierz Wójcik

   Kraków, dnia 10 maja 2002 r.