III kadencja

Interpelacja w sprawie zwolnień pracowników służby zdrowia

Interpelacja nr 1930

do ministra zdrowia i opieki społecznej

w sprawie zwolnień pracowników służby zdrowia

   Szanowna Pani Minister! Reforma służby zdrowia przyniosła konieczność zwolnienia z pracy ok. 65 tys. pracowników. Przynajmniej tak wynika z ankiet wypełnianych na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej przez dyrektorów placówek publicznej ochrony zdrowia.

   Rząd zaakceptował program osłonowy dla pracowników służby zdrowia, ale nie wiadomo, czy zaakceptują go związki zawodowe. Proponowany program osłonowy jest przygotowany na objęcie nim dokładnie 65 tys. pracowników. Nie ˝udźwignie˝ jednak większej ich liczby, natomiast nie ma pewności, że zwolnionych osób nie będzie więcej, niż deklarowali to dyrektorzy placówek służby zdrowia. Reforma służby zdrowia i związane z nią zwolnienia grupowe doprowadzą do tragedii wielu osób, ponieważ nie każdy będzie umiał się znaleźć w nowej sytuacji. Propozycja podjęcia działalności gospodarczej lub wyposażenia prywatnego gabinetu nie dla każdego jest ofertą w pełni satysfakcjonującą. Jak ma się do programu osłonowego konstytucyjne prawo do pracy, w którym mieści się też prawo do jej wyboru i w szczególności wyboru miejsca pracy?

   Każdemu obywatelowi pozostającemu bez pracy nie z własnej woli i niemającego innych środków utrzymania przysługuje prawo do zabezpieczenia społecznego. Dlaczego jednak to prawo jest realizowane inaczej w stosunku do pracowników służby zdrowia niż do innych grup pracowników obejmowanych programami osłonowymi? Czy pracownicy służby zdrowia mogą oczekiwać takich samych osłon, jakie mają otrzymać górnicy z restrukturyzowanych kopalni? Czy ministerstwo ma opracowany program działań na wypadek, gdyby okazało się, że liczba zwolnionych pracowników będzie większa?

   Poseł Bogdan Lewandowski

   Toruń, dnia 12 maja 1999 r.