III kadencja
Interpelacja nr 1641
do ministra sprawiedliwości
w sprawie powiązań Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Zurich Solidarni z NSZZ ˝Solidarność˝
Ogólnie wiadomo, że Powszechne Towarzystwo Emerytalne Zurich Solidarni jako fundusz oferujący swoje usługi w ramach ubezpieczeń II filaru jest bezpośrednio związane z NSZZ ˝Solidarność˝. Świadczą o tym m.in. wypowiedzi prominentnych działaczy związku, a także korespondencja kierowana przez kierownictwo związku do ogniw terenowych NSZZ ˝Solidarność˝. Nie da się ukryć, że podejmowane działania mają wszelkie cechy promocji, a formułowane przez bossów związkowych zalecenia, wskazówki lub wytyczne adresowane do działaczy ˝Solidarności˝ będących jej pracownikami, ale także działaczami społecznymi pracującymi zawodowo w swoich zakładach pracy, mogą być uznane za wywieranie presji przez przełożonego na podwładnych.
Mając powyższe na uwadze, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy przepis ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z art. 93a mówiący, iż działalność akwizycyjna na rzecz otwartego funduszu emerytalnego nie może być prowadzona wśród pracowników przez pracodawcę lub inną osobę pozostającą w stosunku nadrzędności służbowej do pracownika bez względu na wymiar czasu pracy, rodzaj zatrudnienia czy też miejsca wykonywania pracy, nie został naruszony działaniami prowadzonymi przez NSZZ ˝Solidarność˝?
2. Czy promocja PTE Zurich Solidarni prowadzona w strukturach NSZZ ˝Solidarność˝ nie wykorzystuje stosunków nadrzędności między funkcjonariuszami związku?
Poseł Witold Józef Gintowt-Dziewałtowski
Warszawa, dnia 19 marca 1999 r.